| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Wystawienie jednej faktury do sprzedaży udokumentowanej kilkoma paragonami

Wystawienie jednej faktury do sprzedaży udokumentowanej kilkoma paragonami

Czy można do kilku paragonów z kasy rejestrującej wystawić jedną fakturę VAT? Mamy klientów, którzy codziennie kupują drobne rzeczy i życzą sobie faktur VAT. Czy można w tej sytuacji zbiorczo, np. raz na tydzień, wystawić jedną fakturę? Jeśli tak, to co wpisać w dacie sprzedaży? Czy powinien to być zakres dat?

Przepisy nie nakazują, aby - w razie dokumentowania fakturami sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kas rejestrujących - jednej fakturze odpowiadał tylko jeden paragon. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby jedną fakturą dokumentowana była sprzedaż udokumentowana dwoma lub więcej paragonami (oczywiście, jeżeli wszystkie paragony dotyczą sprzedaży dla tego samego podmiotu). Dopuszczalne jest również postępowanie odwrotne, tj. dokumentowanie dwiema (lub więcej) fakturami sprzedaży udokumentowanej jednym paragonem.

Na takim stanowisku stanął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z 29 stycznia 2010 r. (nr ITPP1/443-1067/09/BK): „Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, iż w tym konkretnym przypadku nie ma przeszkód prawnych do wystawienia dwóch faktur dokumentujących powyższą transakcję, bowiem obrót i podatek należny został na kasie zaewidencjonowany w prawidłowej wysokości. Przy czym dla celów dowodowych na wystawionych fakturach VAT należałoby umieszczać adnotację zawierającą numer paragonu”.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

Trzeba podkreślić, że zbiorcza faktura dokumentująca sprzedaż udokumentowaną uprzednio kilkoma paragonami musi zawierać wszystkie dane wymagane dla faktur, w tym daty sprzedaży dotyczące poszczególnych czynności. Obowiązek umieszczenia dat sprzedaży na fakturach istnieje, jeżeli różnią się one od daty wystawienia faktury (§ 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o fakturach). Najlepiej, aby dla poszczególnych transakcji określane były konkretne daty sprzedaży, jednak według mnie należy także dopuścić określanie zakresu dat sprzedaży.

Organy podatkowe dopuszczają taki sposób określania dat sprzedaży towarów wydawanych w różnych dniach. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z 10 listopada 2008 r. (nr ILPP1/443-785/08-5/KG) uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym: „(...) w przedstawionym przykładzie data sprzedaży zawarta na fakturze dotyczącej dwóch dostaw (z 5 i 10 maja) powinna wskazywać albo dni dostaw (5 maja i 10 maja) albo zakres dostaw (5-10 maja). Wskazanie tylko miesiąca i roku dostawy w przedstawionym przykładzie jest nieprawidłowe, gdyż nie wystąpiła tu sprzedaż o charakterze ciągłym”.

Podsumowując, nie ma przeszkód, aby sprzedaż udokumentowana uprzednio kilkoma paragonami została udokumentowana zbiorczo jedną fakturą.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

• art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054),

• § 5 i nast. rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »