| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć świadczenie usług na rzecz rolnika

Jak rozliczyć świadczenie usług na rzecz rolnika

Czy przy rozliczaniu świadczenia usług na rzecz rolnika, który nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, obowiązują mnie zasady ogólne? Jestem podatnikiem VAT.

RADA

Tak. Świadczenie usług na rzecz rolnika (w tym ryczałtowego) podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych właściwych dla danego rodzaju usługi.

UZASADNIENIE

Ustawodawca określił szczególne zasady rozliczania VAT, ale tylko odnośnie do nabywanych przez czynnego podatnika VAT produktów rolnych oraz usług rolniczych od rolnika ryczałtowego. Polegają one na umożliwieniu rolnikowi odzyskania zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych VAT. Kwota tego podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę ww. produktów i usług w formie zryczałtowanego zwrotu podatku. Transakcja jest dokumentowana wystawioną przez nabywcę fakturą VAT RR, która powinna zawierać dodatkowe, wymagane dla niej informacje, a wyszczególniona na niej kwota należności powinna zawierać zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 7% kwoty należnej netto. Kwota tego podatku stanowi u nabywcy podatek naliczony podlegający odliczeniu na zasadach ogólnych.

Status rolnika ryczałtowego na potrzeby VAT posiada rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze - korzystające ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Rolnik ryczałtowy może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

Przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego pochodzące z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim. Natomiast przez usługi rolnicze rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

Prowadzenie działalności rolniczej stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK