| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi transportowe a VAT - co warto wiedzieć?

Usługi transportowe a VAT - co warto wiedzieć?

Sposób rozliczenia usług transportowych jest istotny zarówno dla przedsiębiorców sprzedających te usługi, jak i dla nabywców. Warto znać stawki VAT-u na usługi transportowe oraz wiedzieć w którym momencie pojawia się obowiązek podatkowy dla tego typu usług.

Usługi transportowe stanowią wyjątek od tej zasady. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie transportu i spedycji (m.in. przy pomocy taboru samochodowego) dokonują naliczenia podatku VAT z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. W sytuacji, gdy uiszczona kwota stanowi część należnej sumy, podatek nalicza się proporcjonalnie. Jeżeli zapłata nie wpłynie do 30 dnia począwszy od daty wykonania usługi, to podatnik mimo wszystko musi zapłacić VAT za sprzedaną usługę.

Niestety, Ustawa o VAT nie precyzuje kiedy następuje „wykonanie usługi” w przypadku transportu - takie usługi bowiem są często rozciągnięte w czasie. W praktyce 30-dniowy okres na zapłatę VAT-u należy liczyć od daty zakończenia transportu lub rozładunku towarów oraz zakończenia podróży w przypadku transportu osób.

Warto jednak zauważyć, że powyższe zasady są interpretacją, która została podważona przez NSA. Wyrok tego sądu z listopada 2011 roku wskazał, że wykonawca usługi transportowej może dowolnie wybierać moment naliczenia podatku (od 1 do 30 dnia po wykonaniu usługi). Mimo tego, urzędnicy mogą podważyć stosowanie takiej dowolności w naliczaniu VAT-u.


Kiedy nabywca może odliczyć VAT za usługi transportowe?


Szczególne zasady w zakresie rozliczania VAT dotyczą również nabywcy usług transportowych. Zgodnie z Ustawą o VAT, podatek może zostać odliczony tylko w przypadku, gdy dane świadczenie zostało faktycznie wykonane. Natomiast opisane powyżej zasady pozwalają obniżyć podatek VAT należny o podatek naliczony z faktury VAT za usługę transportową przed momentem wykonania usługi, pod warunkiem, że część lub całość należnej sumy została opłacona.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK