| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Miejsce odprawy celnej a rozliczenie eksportu

Miejsce odprawy celnej a rozliczenie eksportu

Sprzedaliśmy towar firmie z Kazachstanu. Transportem towarów zajęła się firma transportowa z Białorusi, która dokonała też odprawy celnej. Odprawa miała jednak miejsce nie w Polsce, lecz w Austrii. Czy ma to dla nas znaczenie? Otrzymaliśmy tylko kartę SAD-3. Czy jest to wystarczający dowód do zastosowania stawki eksportowej 0%?

RADA

Jeżeli transport towarów rozpoczął się w Polsce, miejsce odprawy celnej nie ma dla Państwa znaczenia. Można zastosować stawkę 0%. Dokumentem umożliwiającym zastosowanie tej stawki jest otrzymana karta 3 dokumentu SAD. Warunkiem rozliczenia eksportu jest, aby nie doszło do przerwy w transporcie. Może to spowodować uznanie, że transport towarów poza terytorium Unii Europejskiej rozpoczął się w innym niż Polska państwie członkowskim. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest eksport towarów (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), czyli potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu dostawy towarów, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

• dostawcę lub na jego rzecz albo

• nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (nieistotne w omawianej sytuacji wyłączenie dotyczy towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych).

W związku z tym należy wyjaśnić, że warunek „wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej” może być spełniony również w przypadku, gdy procedura wywozu towarów rozpoczyna się poprzez zgłoszenie do wywozu złożone w innym państwie członkowskim.

To jest tylko fragment artykułu. Pełna treść w Biuletynie VAT
Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK