| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą zwolnienia od podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem, realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala (sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS, z dnia 19 stycznia 2012 r.).

Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., tzw. podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%. Jednak, zarówno w przepisach ustawy o VAT, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku VAT, a nawet zwolnień od podatku VAT.

Jednym ze zwolnień od podatku VAT objęte są usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki - służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę podmioty (lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów i osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej) lub inne podmioty wykonujące te usługi na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian

Powyższe zwolnienie odnosi się do usług w zakresie opieki medycznej oraz dostawy towarów i usług ściśle z tymi usługami związanych wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Należy również podkreślić, że świadczenie usługi podstawowej objętej zwolnieniem (tj. usługi w zakresie opieki medycznej) łącznie z usługami związanymi i niezbędnymi do świadczenia usługi podstawowej, musi zostać dokonane przez jeden podmiot, czyli podmiot świadczący usługę podstawową.

W związku z powyższym, organ podatkowy wskazał, że czynności Spółki w zakresie świadczeń zdrowotnych będą wykonywane na mocy umów zawartych przez Spółkę z innymi zakładami opieki zdrowotnej w szpitalach prowadzonych przez te inne podmioty i realizowane przez Spółkę. Faktury VAT będą wystawiane przez Spółkę z uwagi na to, że ZOZ jest w strukturze organizacyjnej Spółki i nie jest odrębnym podatnikiem podatku VAT, posiada ten sam KRS oraz ten sam NIP i REGON. Spółka i ZOZ to jeden podmiot gospodarczy.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, organ podatkowy stwierdził, że usługi opisane przez Spółkę w zakresie opieki nad pacjentem, spełniają przesłanki zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia od podatku VAT.

Podsumowując, z Interpretacji wynika, że wskazane usługi w zakresie opieki nad pacjentem, świadczone przez ZOZ, dla którego Spółka jest organem założycielskim, będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT.

Patrycja Dzięgielewska

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Autor:

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »