| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą zwolnienia od podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem, realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala (sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS, z dnia 19 stycznia 2012 r.).

Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., tzw. podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%. Jednak, zarówno w przepisach ustawy o VAT, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku VAT, a nawet zwolnień od podatku VAT.

Jednym ze zwolnień od podatku VAT objęte są usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki - służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę podmioty (lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów i osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej) lub inne podmioty wykonujące te usługi na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian

Powyższe zwolnienie odnosi się do usług w zakresie opieki medycznej oraz dostawy towarów i usług ściśle z tymi usługami związanych wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Należy również podkreślić, że świadczenie usługi podstawowej objętej zwolnieniem (tj. usługi w zakresie opieki medycznej) łącznie z usługami związanymi i niezbędnymi do świadczenia usługi podstawowej, musi zostać dokonane przez jeden podmiot, czyli podmiot świadczący usługę podstawową.

W związku z powyższym, organ podatkowy wskazał, że czynności Spółki w zakresie świadczeń zdrowotnych będą wykonywane na mocy umów zawartych przez Spółkę z innymi zakładami opieki zdrowotnej w szpitalach prowadzonych przez te inne podmioty i realizowane przez Spółkę. Faktury VAT będą wystawiane przez Spółkę z uwagi na to, że ZOZ jest w strukturze organizacyjnej Spółki i nie jest odrębnym podatnikiem podatku VAT, posiada ten sam KRS oraz ten sam NIP i REGON. Spółka i ZOZ to jeden podmiot gospodarczy.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, organ podatkowy stwierdził, że usługi opisane przez Spółkę w zakresie opieki nad pacjentem, spełniają przesłanki zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia od podatku VAT.

Podsumowując, z Interpretacji wynika, że wskazane usługi w zakresie opieki nad pacjentem, świadczone przez ZOZ, dla którego Spółka jest organem założycielskim, będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT.

Patrycja Dzięgielewska

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK