| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT

Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT

Polski podatnik VAT nabył towary od handlowe od belgijskiego kontrahenta, który legitymuje się polskim NIP? Jak w tej sytuacji nabywca ma rozliczyć VAT?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystawiać faktury wewnętrzne. Zarówno wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jak i dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, mogą być dokumentowane fakturami wewnętrznymi (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT).

A zatem w obu przypadkach otrzymaną od belgijskiego kontrahenta fakturę można potraktować jako podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej z podatkiem należnym obliczonym według obowiązującej w Polsce stawki podatku właściwej dla nabytych towarów handlowych.

W obu przypadkach podatek należny określony na fakturze wewnętrznej będzie jednocześnie stanowił kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) i c) ustawy o VAT).


Rozliczamy w deklaracji


Różne jest natomiast miejsce wykazywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. Wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów są wykazywane w poz. 33 i 34 tych deklaracji, natomiast dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, są wykazywane w poz. 41 i 42 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. W obu przypadkach podlegający odliczeniu podatek należny wykazywany jest w poz. 50 albo 52 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (w przypadku nabycia towarów handlowych jest to poz. 52).


Podstawa prawna:

- art. 9 ust. 1 i 2, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 19 ust. 20 w zw. z art. 19 ust. 4, art. 20 ust. 6, art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) i c) oraz art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1342

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK