| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT

Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT

Polski podatnik VAT nabył towary od handlowe od belgijskiego kontrahenta, który legitymuje się polskim NIP? Jak w tej sytuacji nabywca ma rozliczyć VAT?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystawiać faktury wewnętrzne. Zarówno wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jak i dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, mogą być dokumentowane fakturami wewnętrznymi (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT).

A zatem w obu przypadkach otrzymaną od belgijskiego kontrahenta fakturę można potraktować jako podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej z podatkiem należnym obliczonym według obowiązującej w Polsce stawki podatku właściwej dla nabytych towarów handlowych.

W obu przypadkach podatek należny określony na fakturze wewnętrznej będzie jednocześnie stanowił kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) i c) ustawy o VAT).


Rozliczamy w deklaracji


Różne jest natomiast miejsce wykazywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. Wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów są wykazywane w poz. 33 i 34 tych deklaracji, natomiast dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, są wykazywane w poz. 41 i 42 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. W obu przypadkach podlegający odliczeniu podatek należny wykazywany jest w poz. 50 albo 52 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (w przypadku nabycia towarów handlowych jest to poz. 52).


Podstawa prawna:

- art. 9 ust. 1 i 2, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 19 ust. 20 w zw. z art. 19 ust. 4, art. 20 ust. 6, art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) i c) oraz art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1342

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK