| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Przed dokonaniem zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL


Odliczenie paliwa przy ciężarowych i specjalnych


Przy zakupie paliwa silnikowego, oleju napędowego lub gazu do samochodów ciężarowych oraz specjalnych podatnik dysponuje prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną wartość podatku naliczonego wynikającego z zakupu. Warto pamiętać, iż od 1 stycznia 2013 r. faktury potwierdzające zakup paliwa, oleju czy gazu do napędu samochodów, będące podstawą do odliczenia podatku VAT, nie muszą zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.

39,90 zł500 pytań o VAT


Posiadanie w firmie samochodu ciężarowego wydaje się być zatem na gruncie rozliczenia kosztów jego użytkowania opłacalne. Warto jednak dokładnie przejrzeć katalog pojazdów, które ustawodawca klasyfikuje jako ciężarowe.


Ciężarowy czy osobowy


Samochodem uprawniającym do odliczenia VAT-u od nabycia paliwa będzie przede wszystkim ten, którego masa całkowita przekracza 3,5 t.

Ponadto prawo do pełnego odliczenia zachowa przedsiębiorca wykorzystujący na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych także mniejsze pojazdy; mogą to być pojazdy:

- typu wielozadaniowy, van, które mają jeden rząd siedzeń oddzielony trwale od części przeznaczonej do przewozu ładunków,

- przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą,

- posiadające otwartą część do przewozu ładunków,

- posiadające kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,

- specjalne, jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa.

Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku

Zapraszamy do odwiedzenia forum Podatek VAT

Do samochodów specjalnego przeznaczenia należą natomiast agregaty elektryczne i spawalnicze, pojazdy do prac wiertniczych, koparki, koparkospycharki, ładowarki, pojazdy do oczyszczania dróg i zimowego utrzymania dróg, podnośniki do prac konserwacyjno-montażowych, pojazdy pomocy drogowej, żuraw samochodowy, samochody pogrzebowe oraz bankowozy. O czym warto pamiętać, prawo do odliczenia VAT-u naliczonego przysługuje jedynie, jeśli działalność podatnika wymaga używania takiego pojazdu.

Aktualizacja: 14.02.2013

Autorzy:

Źródło:

Taxways
Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2013-10-10 08:07 Zgłoś

Jest poździernik 2013 a nikt nie zechciał zweryfikować i poprawić ani uzupełnić informacji napisanych w lutym. Czy w tym serwisie ktoś się w ogóle zajmuje aktualizacją informacji, czy też podawane tu dane należy traktować jako bezwartościowe archiwum opinii autorów? Jeżeli nie prowadzi się bierzącej aktualizacji danych, to serwis staje się wręcz szkodliwy dla potencjalnych użytkowników! Korzystając z podanych tu informacji można dokonać błędnych wyborów i ponieść realne straty w wyniku np. zakupu auta spełniającego (lub nie) warunki opisane w artykule.Już w lutym artykuł był niekompletny, teraz wprowadza czytelników w błąd.Marek

avatar

2013-04-30 22:12 Zgłoś

Witam, mam pytanie:posiadam citroena berlingo, auto ma dwa rzedy siedzeń, jest 5-osobowe, ALE w dowodzie ma cięzarowe(nie ma wbitego vat-1).Co z odliczaniem vatu na paliwie i czesciach?Dziekuje za pomocTomasz

avatar

2013-02-14 14:57 Zgłoś

Czy aby w artykuł nie wkradł się błąd? A dokładnie : Nabycie samochodów W przypadku nabycia samochodów osobowych i niektórych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ustawa przedłuża do dnia 31 grudnia 2013 r., okres obowiązywania odliczenia podatku naliczonego stanowiącego 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywcą - nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Ograniczenie to nie dotyczy jednak pojazdów, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej, tj.: (...) 6) pojazdów samochodowych innych niż wymienione w pkt 1-5, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi: a ) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg, b ) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg, c ) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg; (...) Przecież zapis ten, który miał wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. został odroczony do 1 stycznia 2014 r Czy ktoś jeszcze ma podobną wątpliwość?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem Infor.pl »