REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Małgorzata Gach
Teresa Nowicka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy spółka po przekształceniu ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur wystawionych jeszcze dla osoby fizycznej? Co się dzieje w razie konieczności dokonania korekty faktury VAT?

 

Autopromocja

 

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

 

Ponieważ od niedawna jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona w spółkę kapitałową, pojawiają się istotne dla przedsiębiorcy prowadzącego taką działalność pytania o skutki takiego przekształcenia w zakresie podatku od towarów i usług VAT. W szczególności istotny staje się problem czy spółka po przekształceniu ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur wystawionych jeszcze dla osoby fizycznej, a także co się dzieje w razie konieczności dokonania korekty faktury VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Stan faktyczny


Z uwagi na fakt, że do chwili obecnej nie zostało wydanych zbyt wiele interpretacji w tym zakresie, odnotować należy wydaną w dniu 6 września 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretację podatkową w sprawie o sygn. IPPP2/443-646/12-2/MM. W interpretacji tej Organ odniósł się właśnie do rozliczeń podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług przy przekształceniu działalności osoby fizycznej w spółkę kapitałową.

Przedmiotem przywołanej interpretacji indywidualnej była sytuacja, w której już po rejestracji przekształcenia taka spółka kapitałowa otrzymała towary, materiały i usługi, których zakupu dokonał jeszcze  przedsiębiorca będący osobą fizyczną, na niego też wystawione były faktury za te towary. Tym samym w w/w fakturach, jako nabywca został wskazany podmiot przekształcany (osoba fizyczna), który zamówił towary i usługi przed przekształceniem, a jednostką otrzymującą i opłacającą faktury, już po przekształceniu, był podmiot przekształcony - spółka. Podkreślenia wymaga również, że spółka kapitałowa w badanym wypadku wykorzystywała w/w towary i usługi w swojej działalności gospodarczej - kontynuowanej po zamawiającym w/w towary i usługi.

W związku z powyższym spółka po przekształceniu wystąpiła z zapytaniem czy ma ona w tym przypadku prawo do rozliczenia podatku naliczonego na podstawie przedmiotowych faktur oraz, czy powinna dokonać korekty faktur za pomocą „not korygujących”?


Spółki komandytowe zapłacą CIT

Czy wkład w postaci know-how do spółki komandytowej podlega VAT


Co na to Dyrektor Izby Skarbowej?


W odpowiedzi na postawione przez spółkę kapitałową, powstałą z przekształcenia jednoosobowej działalności pytanie, organ podatkowy jasno stwierdził, że sukcesję praw na gruncie prawa podatkowego można wywodzić z normy prawnej wyrażonej w art. 584 ² KSH, który to przepis wyłącza jedynie brak przejścia na spółkę kapitałową ulg podatkowych”. W konsekwencji organ uznał, że  skoro prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie jest ulgą podatkową, to wobec przyjętej sukcesji praw spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na przedsiębiorcę przekształcanego (osobę fizyczną) dokumentujących nabycie towarów i usług wystawionych i dostarczonych Spółce po dacie przekształcenia”.

Organ wprost - słusznie skądinąd - stwierdził, że „w sensie prawnym nastąpiła jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, która na gruncie ustawy o VAT w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wywołuje sukcesję tych praw”.


A co z korektą faktury VAT?


Możliwa jest sytuacja, w której po dacie przekształcenia spółka kapitałowa otrzyma fakturę VAT dokumentującą dostawę towarów, która ma miejsce już po rejestracji przekształcenia. W fakturze tej jednak jako nabywający wskazana zostałaby osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji powstaje pytanie czy spółka przekształcana mogłaby dokonać ich korekty?

 

We wskazanej wyżej interpretacji z dnia 6 września 2012 r. organ podatkowy udziela odpowiedzi twierdzącej. Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego spółka kapitałowa w związku z błędnym oznaczeniem nabywcy towaru lub usług w w/w fakturach, powinna dokonać ich korekty. Jak, bowiem podniósł Organ „w sytuacji otrzymania przez Wnioskodawcę (spółka kapitałowa) po dacie przekształcenia faktur VAT dokumentujących dostawę towarów i świadczenie usług wykonanych po dacie przekształcenia, gdzie jako nabywca na fakturach wskazany był podmiot przekształcany (osoba fizyczna), Wnioskodawca winien dokonać skorygowania tych faktur w drodze wystawienia noty korygującej w zakresie nabywcy. Faktury wystawione zostały bowiem na podmiot już nieistniejący, a faktycznym nabywcą jest już Wnioskodawca jako następca podatkowy w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w nabytych fakturach VAT.”

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Ubezpieczenie OC członków zarządu spółek kapitałowych


Jak ocenić stanowisko organów podatkowych?


Twierdzenia Dyrektora Izby Skarbowej w pełni zasługują na aprobatę. Jak podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych i w doktrynie prawniczej prawo do odliczenia podatku naliczonego nie jest ulgą podatkową, lecz elementem konstrukcyjnym podatku od towarów i usług. Potwierdza to jedna z najświeższych interpretacji podatkowych dotycząca tej kwestii tj. interpretacja podatkowa z dnia 15 marca 2012 r., w sprawie o sygn. ILPP2/443-1662/11-5/MN, w której wskazano, że „prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo.”

Powołana wyżej interpretacja z dnia 6 września 2012 r.  wychodzi zatem naprzeciw oczekiwaniom obrotu. Jak bowiem widać, organy podatkowe w pełni aprobują stanowisko pozwalające na rozliczenie przez spółkę kapitałową podatku naliczonego z faktur, w których jako nabywca oznaczony został przedsiębiorca - osoba fizyczna. Wskazują natomiast na powinność spółki kapitałowej dokonania korekty takich faktur w drodze „not korygujących”.


Małgorzata Gach, radca prawny i doradca podatkowy

Teresa Nowicka, aplikant radcowski

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Gach, Hulist, Mizińska, Wawer

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA