| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Skutki podatkowe przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Skutki podatkowe przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Czy spółka po przekształceniu ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur wystawionych jeszcze dla osoby fizycznej? Co się dzieje w razie konieczności dokonania korekty faktury VAT?

 

 

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

 

Ponieważ od niedawna jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona w spółkę kapitałową, pojawiają się istotne dla przedsiębiorcy prowadzącego taką działalność pytania o skutki takiego przekształcenia w zakresie podatku od towarów i usług VAT. W szczególności istotny staje się problem czy spółka po przekształceniu ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur wystawionych jeszcze dla osoby fizycznej, a także co się dzieje w razie konieczności dokonania korekty faktury VAT.


Stan faktyczny


Z uwagi na fakt, że do chwili obecnej nie zostało wydanych zbyt wiele interpretacji w tym zakresie, odnotować należy wydaną w dniu 6 września 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretację podatkową w sprawie o sygn. IPPP2/443-646/12-2/MM. W interpretacji tej Organ odniósł się właśnie do rozliczeń podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług przy przekształceniu działalności osoby fizycznej w spółkę kapitałową.

Przedmiotem przywołanej interpretacji indywidualnej była sytuacja, w której już po rejestracji przekształcenia taka spółka kapitałowa otrzymała towary, materiały i usługi, których zakupu dokonał jeszcze  przedsiębiorca będący osobą fizyczną, na niego też wystawione były faktury za te towary. Tym samym w w/w fakturach, jako nabywca został wskazany podmiot przekształcany (osoba fizyczna), który zamówił towary i usługi przed przekształceniem, a jednostką otrzymującą i opłacającą faktury, już po przekształceniu, był podmiot przekształcony - spółka. Podkreślenia wymaga również, że spółka kapitałowa w badanym wypadku wykorzystywała w/w towary i usługi w swojej działalności gospodarczej - kontynuowanej po zamawiającym w/w towary i usługi.

W związku z powyższym spółka po przekształceniu wystąpiła z zapytaniem czy ma ona w tym przypadku prawo do rozliczenia podatku naliczonego na podstawie przedmiotowych faktur oraz, czy powinna dokonać korekty faktur za pomocą „not korygujących”?


Spółki komandytowe zapłacą CIT

Czy wkład w postaci know-how do spółki komandytowej podlega VAT


Co na to Dyrektor Izby Skarbowej?


W odpowiedzi na postawione przez spółkę kapitałową, powstałą z przekształcenia jednoosobowej działalności pytanie, organ podatkowy jasno stwierdził, że sukcesję praw na gruncie prawa podatkowego można wywodzić z normy prawnej wyrażonej w art. 584 ² KSH, który to przepis wyłącza jedynie brak przejścia na spółkę kapitałową ulg podatkowych”. W konsekwencji organ uznał, że  skoro prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie jest ulgą podatkową, to wobec przyjętej sukcesji praw spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na przedsiębiorcę przekształcanego (osobę fizyczną) dokumentujących nabycie towarów i usług wystawionych i dostarczonych Spółce po dacie przekształcenia”.

Organ wprost - słusznie skądinąd - stwierdził, że „w sensie prawnym nastąpiła jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, która na gruncie ustawy o VAT w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wywołuje sukcesję tych praw”.


A co z korektą faktury VAT?


Możliwa jest sytuacja, w której po dacie przekształcenia spółka kapitałowa otrzyma fakturę VAT dokumentującą dostawę towarów, która ma miejsce już po rejestracji przekształcenia. W fakturze tej jednak jako nabywający wskazana zostałaby osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji powstaje pytanie czy spółka przekształcana mogłaby dokonać ich korekty?

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Kancelaria Gach, Hulist, Mizińska, Wawer

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK