| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W dniu 1 kwietnia 2013 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Nowelizacja wprowadziła wiele zmian porządkujących (dostosowujących przepisy krajowe do regulacji unijnych), mających znaczenie dla wszystkich podatników podatku VAT.

Wskazana zmiana ma istotne znaczenie, ponieważ dotychczas ustawa o podatku od towarów i usług nie wskazywała wprost, gdzie należy opodatkować import towarów wprowadzonych na terytorium Unii Europejskiej w państwie członkowskim innym niż Polska. Rodziło to wątpliwości oraz powodowało konieczność posiłkowania się regulacjami unijnymi. Zmianę wprowadzoną przez nowelizację należy więc ocenić pozytywnie, ponieważ określa ona w sposób precyzyjny sposób ustalenia miejsca opodatkowania w przypadku importu towarów.

Nowelizacja przewiduje także uproszczenie definicji działalności gospodarczej. Na szczególną uwagę zasługuje odejście od określenia, że działalność gospodarcza ma miejsce nawet, gdy dana czynność została wykonana jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar częstego jej wykonywania. Zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji, świadczy to o tym, że definicja działalności gospodarczej nie obejmuje czynności okazjonalnych. Doprecyzowanie wskazanej definicji może natomiast pozwolić podmiotom łatwiej ocenić, czy wykonując określone czynności staną się oni podatnikami VAT.

Definicja terenów budowlanych w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Poza zmianami polegającymi na doprecyzowaniu pojęć, nowelizacja umożliwia ustanawianie przez podmioty zagraniczne w określonych sytuacjach przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Ponadto, przewiduje także podniesienie stawki VAT z 8 do 23% na wyroby sztuki ludowej, rękodzieła oraz rzemiosła ludowego i artystycznego.

Podsumowując, zmiany wprowadzone przez nowelizację mają charakter porządkujący oraz eliminujący niezgodność polskich przepisów z regulacjami unijnymi. Przedstawione zmiany w zakresie wprowadzenia definicji terenów budowlanych, doprecyzowania pojęć eksportu i importu towarów, a także działalności gospodarczej należy ocenić pozytywnie z punktu widzenia podatników. Wprowadzone zmiany likwidują dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stawki VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Krzysztof Niepytalski, aplikant radcowski
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK