| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W dniu 1 kwietnia 2013 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Nowelizacja wprowadziła wiele zmian porządkujących (dostosowujących przepisy krajowe do regulacji unijnych), mających znaczenie dla wszystkich podatników podatku VAT.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nowelizacja stanowi kolejną zmianę w zakresie podatku VAT w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. W naszej publikacji z dnia 11 stycznia 2013 r. informowaliśmy Państwa o pozytywnych zmianach dotyczących m.in. terminu rozliczania przez podatników podatku VAT w razie dostawy towarów i świadczenia usług. Nowelizacja wprowadza natomiast zmiany polegające m.in. na doprecyzowaniu pojęć (np. poprzez wprowadzenie definicji terenów budowlanych, zmianę definicji eksportu i importu towarów, a także uproszczenie definicji działalności gospodarczej). Poniżej zostaną przedstawione te zmiany wprowadzone przez nowelizację, które weszły w życie w dniu 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany w VAT 2013

Jedną z takich zmian jest wprowadzenie definicji terenów budowlanych, przez które należy rozumieć grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wprowadzenie wskazanej definicji ma praktyczne znaczenie, ponieważ usunie dotychczasowe rozbieżności w kwestii elementów decydujących o budowlanym charakterze danego terenu w przypadku, gdy dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego oraz stosowna decyzja nie zostały wydane.

Nowelizacja przewiduje także zmianę definicji eksportu towarów. W dotychczasowym stanie prawnym organy podatkowe twierdziły, że eksport towarów następował tylko wówczas, gdy procedura wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej została rozpoczęta na terytorium Polski, tj. w krajowym urzędzie celnym, co powodowało rozmaite wątpliwości interpretacyjne. Nowelizacja rozwiała dotychczasowe wątpliwości poprzez wprowadzenie nowej definicji eksportu towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. za eksport towarów będzie bowiem mogła być uznana również taka transakcja, w której procedura wywozu rozpoczęła się w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo opodatkowane VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Warto także zwrócić uwagę na nową definicję importu towarów. Dotychczas przez import towarów należało rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Nowelizacja za import towarów uznała natomiast przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Jednocześnie nowelizacja doprecyzowała, że opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega tylko taki import towarów, który został dokonany na terytorium naszego kraju.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK