| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Faktura VAT RR - kiedy można odliczyć VAT?

Faktura VAT RR - kiedy można odliczyć VAT?

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, także w przypadku wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR bez podania daty faktury VAT RR.

W przypadku wpisania w tytule przelewu numeru faktury VAT RR bez podania daty jej wystawienia kupującemu przysługuje prawo do powiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku wykazanego na fakturze VAT RR jeśli kupione produkty rolne związane są z czynnościami opodatkowanymi VAT. Możliwe jest bowiem przyporządkowanie, na podstawie innych elementów, danego dowodu zapłaty za produkty rolne do faktury dokumentującej tę transakcję - tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 marca 2013 r. (sygn. IPTPP4/443-838/12-4/OS).

W przedstawionym we wniosku o interpretację stanie faktycznym podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu zbożami i jest płatnikiem podatku VAT. W przypadku nabyć od rolników podatnik wystawia faktury VAT RR spełniające wymogi art. 116 ust. 2 ustawy o VAT. Ponadto każda faktura VAT RR zawiera oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 3 ustawy o VAT”.

Zapłata należności, która obejmuje również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku następuje na rachunek bankowy rolnika nie później niż 14 dnia licząc od dnia zakupu. Dokonując zapłaty za produkty rolne udokumentowanymi fakturami VAT RR, w tytule przelewu bankowego widniał tylko nr faktury VAT RR, przykładowo 10/2012. W dokumencie przelewu bankowego znajduje się numer faktury VAT RR, inne dane umożliwiające identyfikację dostawy, tj. imię i nazwisko rolnika, na którego rzecz dokonywany jest przelew, adres rolnika, nazwa banku, w którym rolnik posiada konto bankowe, jak również numer konta bankowego rolnika oraz kwota dokonywanego przelewu.

Faktura pro forma musi być wyraźnie oznaczona

Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że przepisy dotyczące wystawiania faktur VAT RR zostały uregulowane w art. 116 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Zgodnie z powołanym przepisem faktura VAT RR nie jest wystawiana przez sprzedawcę, ale przez nabywcę. Podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą zakup tych produktów. Oryginał faktury przekazywany jest sprzedawcy, czyli rolnikowi ryczałtowemu.

W myśl art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

- nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

- zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

VAT 2013. Zmiany VAT dotyczące fakturowania

Wysyłanie faktur elektronicznych w 2013 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »