| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Faktura korygująca otrzymana przed fakturą pierwotną

Faktura korygująca otrzymana przed fakturą pierwotną

Otrzymałem fakturę korygującą „in minus” z datą wpływu 20 marca 2013 r. Fakturę pierwotną otrzymałem 5 kwietnia 2013 r. W którym miesiącu rozliczyć VAT? Zgodnie z ustawą o VAT przy fakturach korygujących „in minus” podatek można zmniejszyć tylko w miesiącu otrzymania faktury. A co w mojej sytuacji?

W omawianym przypadku faktura korygująca „in minus” dotarła do Czytelnika przed fakturą pierwotną. Siłą rzeczy faktura korygująca została wystawiona zatem przed odliczeniem podatku naliczonego z faktury pierwotnej. A zatem w przedstawionej sytuacji ma miejsce druga ze wskazanych sytuacji, tj. fakturę korygującą należy uwzględnić, rozliczając fakturę pierwotną. Faktura ta dotarła 5 kwietnia 2013 r., a zatem najwcześniej w deklaracji VAT-7 za kwiecień uprawniony jest Pan do odliczenia kwoty podatku naliczonego w kwocie wynikającej z faktury pierwotnej pomniejszonej o kwotę wynikającą z faktury korygującej.

 

Przykład

20 marca 2013 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą zmniejszającą kwotę 1000 zł o 50 zł, a kwotę 230 zł o 11,50 zł. Dopiero kilkanaście dni później (5 kwietnia 2013 r.) podatnik otrzymał fakturę pierwotną na kwotę 1000 zł netto + 230 zł VAT. W takiej sytuacji podatnik jest uprawniony do odliczenia w ramach deklaracji VAT-7 za kwiecień (albo w ramach jednej z dwóch kolejnych deklaracji VAT-7 - zob. art. 86 ust. 11 ustawy o VAT) kwoty 218,50 zł.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 10a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

 

 

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »