| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Trwała zabudowa meblowa z 8 proc. stawką VAT

Trwała zabudowa meblowa z 8 proc. stawką VAT

Peferencyjną 8-proc. stawką VAT objęte są świadczenia polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego częściami trwałą zabudowę meblową. Świadczenia tego rodzaju stanowią usługę modernizacji.

Tak wynika z najnowszej uchwały w składzie 7 sędziów NSA (sygn. akt I FPS 2/13).

Sąd rozpatrywał sprawę, która dotyczy stanu prawnego obowiązującym po 1 stycznia 2011 r., który odnosi się do świadczeń kompleksowych polegających na trwałej zabudowie meblowej z uprzednio nabytych komponentów, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Pytanie sprowadzało się do tego czy takie świadczenia należy traktować jako usługę modernizacji, podlegającą opodatkowaniu stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 i ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011, Nr 177, poz. 1054 ze zm.), czy też jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 tej ustawy, podlegającą opodatkowaniu stawką podstawową, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT?

Świadczenia finansowane ze środków zfśs bez VAT

Spółka, której sprawa trafiła przed NSA, uważała, że montowanie przez nią mebli pod zabudowę będzie objęte preferencyjną 8-proc. stawką VAT, bo jest to modernizacja. Izba skarbowa była jednak innego zdania i dlatego spółka zaskarżyła jej interpretację do WSA w Opolu. WSA stwierdził, że montaż mebli pod zabudowę nie jest modernizacją, tylko dostawą towarów, a zatem jest objęta stawką 23 proc. VAT. Spółka złożyła więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że w tej sprawie powinna zapaść uchwała.

W zwiąku z powyższym NSA w dniu 24 czerwca 2013 r. podjął następującą uchwałę:

"W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.)".

W 2014 r. stawki VAT pozostaną takie same jak w 2013 r.

Powrót do zwolnienia podmiotowego a korekta VAT

Zapraszamy na forum Księgowość

Uchwała podjęta w siedmioosobowym składzie NSA oznacza, że zaprojektowanie, dopasowanie oraz montaż m.in. szafy wnękowych i mebli do zabudowy korzysta z preferencyjnej 8-proc. stawki VAT, tak jak usługi modernizacji. Dotyczy to usług wykonywanych w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Szwarc-Ślaski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »