| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Trwała zabudowa meblowa z 8 proc. stawką VAT

Trwała zabudowa meblowa z 8 proc. stawką VAT

Peferencyjną 8-proc. stawką VAT objęte są świadczenia polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego częściami trwałą zabudowę meblową. Świadczenia tego rodzaju stanowią usługę modernizacji.

Tak wynika z najnowszej uchwały w składzie 7 sędziów NSA (sygn. akt I FPS 2/13).

Sąd rozpatrywał sprawę, która dotyczy stanu prawnego obowiązującym po 1 stycznia 2011 r., który odnosi się do świadczeń kompleksowych polegających na trwałej zabudowie meblowej z uprzednio nabytych komponentów, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Pytanie sprowadzało się do tego czy takie świadczenia należy traktować jako usługę modernizacji, podlegającą opodatkowaniu stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 i ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011, Nr 177, poz. 1054 ze zm.), czy też jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 tej ustawy, podlegającą opodatkowaniu stawką podstawową, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT?

Świadczenia finansowane ze środków zfśs bez VAT

Spółka, której sprawa trafiła przed NSA, uważała, że montowanie przez nią mebli pod zabudowę będzie objęte preferencyjną 8-proc. stawką VAT, bo jest to modernizacja. Izba skarbowa była jednak innego zdania i dlatego spółka zaskarżyła jej interpretację do WSA w Opolu. WSA stwierdził, że montaż mebli pod zabudowę nie jest modernizacją, tylko dostawą towarów, a zatem jest objęta stawką 23 proc. VAT. Spółka złożyła więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że w tej sprawie powinna zapaść uchwała.

W zwiąku z powyższym NSA w dniu 24 czerwca 2013 r. podjął następującą uchwałę:

"W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.)".

W 2014 r. stawki VAT pozostaną takie same jak w 2013 r.

Powrót do zwolnienia podmiotowego a korekta VAT

Zapraszamy na forum Księgowość

Uchwała podjęta w siedmioosobowym składzie NSA oznacza, że zaprojektowanie, dopasowanie oraz montaż m.in. szafy wnękowych i mebli do zabudowy korzysta z preferencyjnej 8-proc. stawki VAT, tak jak usługi modernizacji. Dotyczy to usług wykonywanych w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK