| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi faktoringu - jak rozliczać?

Usługi faktoringu - jak rozliczać?

Usługi faktoringu cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców jako forma finansowania działalności gospodarczej. Jak zatem prawidłowo rozliczać usługi faktoringu?

Dane Polskiego Związku Faktorów (PZF) pokazują, że w 2012 r. wartość obrotów na rynku faktoringu wyniosła ponad 100 mln zł i w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła o ponad 20 mln zł. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu tą formą finansowania działalności gospodarczej. W jaki sposób rozliczać usługi faktoringu doradza ekspert, Wojciech Garczyński, doradca podatkowy w Baker Tilly Poland.


Na czym polega faktoring


Faktoring jest stosunkiem prawnym, w którym uczestniczą trzy podmioty:

- faktor (najczęściej bank),

- przedsiębiorca (faktorant), który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zbywa towary lub świadczy usługi z odroczonym terminem płatności,

- klient faktoranta (dłużnik).

Faktor nabywa od faktoranta wierzytelności, zazwyczaj o charakterze handlowym, przed otrzymaniem zapłaty od dłużnika. Z tego względu faktoring stanowi jeden ze sposobów finansowania działalności przedsiębiorcy. Faktor kupujący od faktoranta wierzytelności wspiera jego płynność finansową oraz wykonuje na jego rzecz dodatkowe usługi.

Faktoring - jak to działa?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną. Łączy ona elementy różnych umów z Kodeksu cywilnego, np. cesji wierzytelności i umowy zlecenia. W jej ramach faktor zobowiązuje się też do wykonania czynności dodatkowych, niezwiązanych już bezpośrednio z samą cesją.  Istotą umowy faktoringu jest też wynagrodzenie pobierane przez faktora.


Faktoring - podatki transakcyjne


Wedle ustawy o VAT, liczne rodzaje usług związanych z pośrednictwem finansowym korzystają ze zwolnienia z VAT.
Zwolnienie ma zastosowanie również w przypadku, gdy dane usługi są właściwym i niezbędnym elementem innej, zwolnionej z VAT usługi a jednocześnie same stanowią odrębną całość.

Zwolnienia te nie mają jednak zastosowania do czynności ściągania długów, w tym do factoringu -  zatem podlegają one stawce podstawowej VAT, czyli obecnie 23%.

Czy przedsiębiorca, który korzystał z faktoringu i windykacji ma prawo korekty VAT

Zapraszamy na forum o podatku VAT


Poprzednie podejście w opodatkowaniu faktoringu


Do 2011 roku przyjmowano, że opodatkowane przy usłudze faktoringu było przede wszystkim nabycie wierzytelności handlowej przez faktora od przedsiębiorcy (faktoranta). Podstawę opodatkowania stanowiła zatem różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a wartością, którą faktor zapłaci wierzycielowi pierwotnemu (faktorantowi). Jeżeli w związku z ich nabyciem w ramach umowy faktoringu wynagrodzenie (poza albo zamiast dyskonta) wypłacane było także w formie odsetek, przyjmowano, że nie stanowią one osobnej usługi pośrednictwa finansowego, która korzystałaby ze zwolnienia z VAT. Organy podatkowe podkreślały, że takie odsetki stanowiły element wynagrodzenia za usługi faktoringu i z tego powodu podlegają podatkowi VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK