| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązki podatkowe po zakończeniu działalności sezonowej

Obowiązki podatkowe po zakończeniu działalności sezonowej

Firmy, które przestają funkcjonować np. w związku z końcem okresowego popytu na ich usługi, nie muszą dalej płacić zaliczek podatkowych ani składać deklaracji VAT. Muszą jednak pamiętać o kilku formalnościach


Czy sezonową firmę trzeba wyrejestrować

Podatnik postanowił, że od połowy października nie będzie dalej zajmował się dowożeniem turystów do szlaków górskich. Nie podjął jeszcze decyzji, czy chce prowadzić taką firmę w przyszłym roku. Czy musi wyrejestrować działalność, którą zaczął prowadzić w maju tego roku?

Przedsiębiorca nie ma obowiązku definitywnego zakończenia działalności sezonowej w tym roku. Może jedynie ją zawiesić. To korzystne rozwiązanie dla czytelnika, który zamierza od połowy miesiąca zaprzestać świadczenia usług przewozu w ramach firmy, którą zarejestrował w pierwszej połowie roku i który nie wie jeszcze, czy będzie kontynuował tę działalność w 2014 r.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określają, że takie zawieszenie jest możliwe na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Aby to zrobić, trzeba dokonać odpowiednich zmian we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedsiębiorca może też oczywiście wyrejestrować swoją działalność z tej ewidencji, składając odpowiedni wniosek w urzędzie gminy czy miasta, gdzie się rejestrował. Formalności związanych ze zmianą danych w CEIDG może dokonać on-line.

Podstawa prawna

Art. 14a ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.).

Czy trzeba płacić podatek od towarów i usług

Czytelnik jest czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi firmę remontową. Czy zawieszając działalność na okres zimowy, będzie musiał w tym czasie składać deklaracje VAT?

Co do zasady podatnicy będący czynnymi podatnikami VAT mają obowiązek składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. W tych też terminach mają obowiązek płacić VAT. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorcy nie muszą jednak tego robić. Od tej reguły są pewne wyjątki.

Otóż zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie wchodzi w grę w odniesieniu do tych okresów rozliczeniowych, których zawieszenie wykonywania działalności nie obejmowało w całości. W trakcie zawieszenia trzeba też składać zeznania za te okresy rozliczeniowe, za które podatnik musi dokonać korekty podatku.

Istotne jest również to, że jeśli w okresie zawieszenia firmy sezonowej podatnik opłaca faktury np. za najem lokalu, to aby móc skorzystać z prawa do odliczenia VAT, musi wykazać podatek naliczony z faktury za czynsz w deklaracji rozliczeniowej. W takim przypadku nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca złożył deklarację VAT-7 w urzędzie skarbowym w trakcie zawieszenia.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź.


Przemysław Molik

przemyslaw.molik@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK