| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Stawka VAT na e-booki

Stawka VAT na e-booki

Stawka podatku VAT na pobierane z internetu e-booki wynosi 23 proc., natomiast książki papierowe oraz książki elektroniczne utrwalone na fizycznym nośniku (np. płyta CD) obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 5 proc. A zatem stawka VAT na książki jest zróżnicowana w zależności od nośnika. Czy e-booki mogłyby być również opodatkowany obniżoną stawką VAT?


Dlaczego e-booki ze stawką podstawową?


W celu odpowiedzi na to pytanie należy sięgnąć po regulacje unijne w zakresie VAT. Przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006 r., str. 1, z późn. zm.) określają, że dostawa towarów i świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT są, co do zasady, opodatkowane według stawki podstawowej, natomiast państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku nr III do ww. dyrektywy. Wyżej wymieniony załącznik przewiduje dla państw członkowskich możliwość stosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu m.in. do dostawy książek na wszystkich nośnikach fizycznych (np. płytach CD).

Podwyższone stawki VAT do końca 2016 r.

Zasady zwrotu VAT za materiały budowlane w 2014 r.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr SPS-023-14974/13), obecnie obowiązujące przepisy dyrektywy nie przewidują możliwości objęcia obniżoną stawką VAT usług świadczonych drogą elektroniczną, czyli m.in. e-booków. Aktualnie 25 państw członkowskich stosuje do tego typu usług stawkę podstawową. Jedynie Francja i Luksemburg w 2012 r. wprowadziły stawkę obniżoną w odniesieniu do książek elektronicznych, w związku z czym Komisja Europejska wszczęła wobec tych państw postępowanie naruszeniowe i w efekcie podjęła decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z naruszeniem postanowień traktatowych przez te państwa członkowskie.


Czy stawka VAT na e-booki mogłaby być niższa?


Zastosowanie obniżonej stawki VAT na e-booki, podobnie jak w przypadku książek drukowanych, wymagałoby zmiany dyrektywy VAT. Żeby tego dokonać konieczne jest przedłożenie projektu legislacyjnego przez Komisję Europejską oraz uzyskania jednomyślnego poparcia wszystkich państw członkowskich, co, zdaniem resortu finansów, w kontekście dotychczas prowadzonej dyskusji na szczeblu unijnym w sprawie stawek obniżonych VAT jest zadaniem trudnym.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK