| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi medyczne zwolnione z VAT

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom z podatku VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Jakie usługi medyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?


- Wolne od podatku VAT są świadczenia, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia.

- Muszą być wykonywane przez podmioty lecznicze lub np. lekarzy, pielęgniarki czy położne.

- Daninę trzeba zapłacić, jeśli cel terapeutyczny nie jest w danej usłudze najważniejszy.


Problem ze zwolnieniem usług medycznych z podatku od towarów i usług wiąże się głównie z tym, że nie ma listy świadczeń, którym przysługuje ta preferencja. Od 1 stycznia 2011 r., kiedy weszła w życie nowelizacja dostosowująca krajowe przepisy o VAT w tym zakresie do unijnej dyrektywy 2006/112/WE, w razie wątpliwości nie można się już odwołać do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.


Warunki wynikające z przepisów


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy o VAT zwolnienie obejmuje co do zasady usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Ważne jest także, kto je wykonuje. Z preferencji można korzystać w przypadku usług:

•wykonywanych w ramach swojej działalności przez podmioty lecznicze;

•świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw;

•oferowanych przez lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów oraz przedstawicieli zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Chodzi tu o osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji, które im w tym pomagają.

Przepisy pozwalają także na zwolnienie powyższych usług z VAT, jeśli podatnik nabył je od podmiotów leczniczych na rzecz osoby trzeciej.


Sądowe spory o niejasne definicje


Ponieważ przepisy zawierają nieostre pojęcia, to powstają problemy z określeniem, w jakich sytuacjach należy naliczać VAT od usług medycznych. Organy podatkowe i sądy rozpatrujące takie sprawy odwołują się do wykładni językowej. Przypominały np., że profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie niekorzystnym zjawiskom, zwłaszcza chorobom, a ratowanie to udzielanie komuś pomocy w niebezpieczeństwie. Podkreślały też, że dla oceny, czy dane usługi powinny być wolne od daniny każdorazowo trzeba ustalić, czy ich celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK