| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie odrębności podatkowej jednostek budżetowych. Wydawało się, sprawę rozstrzygnął w 2013 r. NSA orzekając, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT. Organy podatkowe w tej sprawie mają swoje zdanie.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Do zarządzania obiektami komunalnymi (np. sportowymi) gminy bardzo często powołują jednostki budżetowe. Przekazanie tych obiektów do zarządzania następuje bezpłatnie, na podstawie odpowiedniej uchwały rady gminy. W takim przypadku zarządzanie obejmuje również wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), związanych m.in. z wynajmem lokali użytkowych, a także odpłatnym udostępnianiem innych pomieszczeń. W praktyce powstają wątpliwości, czy taka jednostka budżetowa będzie odrębnym podatnikiem VAT, czy też nie.

Wydawało się, że dylemat ten rozstrzygnęła uchwała NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13), w której jednoznacznie stwierdzono, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT.

Jednak 10 grudnia 2013 r. NSA skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne w sprawie statusu podatkowego gminnych jednostek organizacyjnych na potrzeby rozliczeń VAT. Na odpowiedź trzeba poczekać co najmniej półtora roku. Dlatego samorządy nadal zwracają się do organów skarbowych o wydanie interpretacji w tej sprawie.

INFORLEX.PL Sektor Publiczny poleca artykuł Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

W artykule omówiono najnowszą interpretację MF w sprawie, która idzie wbrew orzeczeniu NSA z 2013 r. Poznaj argumentację organu podatkowego oraz okoliczności, które decydują, że jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT.

Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Zapraszamy do dyskusji na forum

reklama

Źródło:

INFOR LEX Biznes

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »