| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Archiwizacja i elektroniczna wysyłka faktur

Archiwizacja i elektroniczna wysyłka faktur

Opublikowanie Dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., miało na celu m.in. ujednolicenie obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby dokumenty papierowe i elektroniczne traktowane były w ten sam sposób.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.


Jednocześnie jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom podatników i danie im wyboru przyjęcia rozwiązania najbardziej dla niech wygodnego. Obowiązujące przepisy pozwalają firmie wysyłać faktury w postaci elektronicznej do swoich kontrahentów.


Przejście z faktur papierowych na elektroniczne


Żeby jednak takie rozwiązanie wdrożyć w firmie trzeba spełnić kilka warunków. Pierwsze zagadnienie to archiwizacja faktur. Tutaj firma musi podjąć decyzję, czy chce przejść z papierowych dokumentów trzymanych w segregatorach na ich postać elektroniczną. W przypadku takiego przejścia niezbędne jest zapewnienie właściwej archiwizacji dokumentów na przynajmniej dwóch dyskach, z tego jeden ma być dostępny na żądanie dla urzędu skarbowego. W praktyce podczas kontroli urząd skarbowy wcale nie chce mieć wglądu w drugi dysk tylko poprzez program zarządzający firmy przegląda dokumenty. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce nie ma przyjętego prawnie standardowego formatu dokumentu i urząd mógłby nie być w stanie odczytać danego formatu. Z tego powodu podczas kontroli musi być osobny użytkownik w systemie zarządzającym na potrzeby kontroli.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania e-faktur


Potrzebny system archiwizacji faktur


Drugi warunek który musi być spełniony przy przechodzeniu na elektroniczne dokumenty przez firmę to program który jest w stanie obsłużyć taką funkcjonalność. Nie chodzi tutaj o zwykły mechanizm archiwizacji i wysyłki faktur do klienta, ale o cały system który jest w stanie obsłużyć niestandardowe sytuacje, które mogą powstać np. na skutek utraty połączenia z udziałem sieciowym (brak dostępu do dysku dla zapisu faktur), brak połączenia z internetem podczas wystawiania faktury, czy nawet w przypadku poprawnego wysłania faktury do klienta mechanizm który da pewność firmie, że ta faktura rzeczywiście dotarła do kontrahenta. Zaawansowane systemy ERP potrafią śledzić czy klient odebrał dokument i jest to oznaczone w systemie poprzez specjalny znacznik. W przypadku zagubienia maila system ERP musi posiadać mechanizm duplikatów do dokumentu. Najlepsze systemy oferują wgląd w cały proces wysyłki dokumentu, potwierdzeń doręczenia, wysyłki duplikatów do dokumentu. Informacje przedstawiane w takim systemie dają wiedzę ile razy klient pobierał dokument, kiedy dokładnie a nawet z jakiego adresu IP.

W systemie ERP posiadającym funkcjonalność archiwizacji i wysyłki dokumentów cenną funkcjonalnością powinny być różnego typu ewidencje pozwalające w szybki sposób stwierdzić, czy dany dokument posiada obraz elektroniczny, czy został wysłany do klienta i w końcu czy klient pobrał dokument. W takim trybie pracy można w bardzo przejrzysty sposób zarządzać rozrachunkami z klientem mając pewność, że wysłany dokument trafił we właściwe miejsce.

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

meritus Logo

 

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK