| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

Na pytanie 2 spółki organ podatkowy, potwierdzając jednocześnie stanowisko spółki, odpowiedział:

Spółka wychodzi z założenia, że od dnia 01.01.2014 r., w zakresie świadczenia przez Spółkę usług technicznych na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego w postaci np. przechowywania dokumentacji, sporządzania raportów dotyczących osób ubezpieczonych, przekazywania do towarzystwa ubezpieczeniowego w okresach rozliczeniowych wykazu ubezpieczonych, informowania ubezpieczonych o możliwości korzystania z ubezpieczenia „Assistance” określonych w odpowiednich warunkach ubezpieczenia oraz o treści tych warunków ubezpieczenia, które podlegają według Spółki zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, w zakresie obowiązku podatkowego zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych

Zgodnie z brzmieniem art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

Zdaniem Spółki, skoro w przedstawionym stanie faktycznym świadczone przez Spółkę usługi techniczne na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie odrębnej umowy serwisowej są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., to w tym przypadku nie budzi żadnych wątpliwości, że skoro spółka wykonuje usługi określone w cytowanym powyżej artykule ustawy o VAT, co do których ustawodawca od 01.01.2014 r., zmienił moment powstania obowiązku podatkowego w porównaniu do stanu prawnego obowiązującego przed nowelizacją, tj. przed dniem 01.01.2014 r., i wskazał wprost dla tych usług moment powstania obowiązku podatkowego w art. 19a ust. 1 pkt 5 lit. e), to ten artykuł bez żadnych wątpliwości będzie miał zastosowanie do usług świadczonych przez Spółkę na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »