| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Zdaniem Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z 28 listopada 2013 r., sygn. IPPP1/443-931/13-2/MP) obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów spółka powinna rozpoznać w dacie otrzymania zapłaty przez abonenta składki.


Obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia


W przedmiotowej sprawie spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne (telefonii stacjonarnej oraz usługi dostępu do sieci Internet). Obecnie w celu uatrakcyjnienia swojej oferty spółka jest w trakcie przygotowań projektu grupowego ubezpieczenia, w ramach którego oferowane byłyby produkty assistance. Usługa kierowana będzie do osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych będących klientami spółki, tj. abonentów. Jej świadczenie ma na celu zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych przez okres trwania umowy abonenckiej.

Zasady powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów

W zwiąku z powyższym spółka zadała następujące pytania:

1. Kiedy powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

2. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenia na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie odrębnej umowy serwisowej usług technicznych na rzecz tego towarzystwa przez ubezpieczającego związanych z realizacją umowy ubezpieczenia grupowego w postaci czynności administracyjnych (np. przechowywanie dokumentacji, sporządzanie raportów dotyczących osób ubezpieczonych)?

Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej


Obowiązek podatkowyod w VAT od 1 stycznia 2014 r.


Potwierdzając stanowisko spółki, organ podatkowy odpowiedział na pytanie 1 w następujący sposób:

Spółka wychodzi z założenia, iż od dnia 01.01.2014 r., w zakresie świadczenia przez Spółkę usług w zakresie zawierania umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, które podlegają według Spółki zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, w zakresie obowiązku podatkowego zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41. A zatem w stanie prawnym po 01.01.2014 r. Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy w dacie otrzymania zapłaty przez Abonenta składki.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »