| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2015 r.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2015 r.

Obecnie obowiązujący limit obrotu uprawniający do zwolnienia podmiotowego z VAT zostanie utrzymany w wysokości 150 tys. zł jeszcze na pewno do końca 2015 roku. Tak wynika z decyzji Rada UE, podjętej jeszcze w 2012 r., która zezwoliła na przedłużenie stosowania takiej wysokości limitu zwolnienia podmiotowego z VAT.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia


Zgoda na przedłużenie limitu nieopodatkowania do końca 2015 roku została podjęta decyzją Rady UE z dnia 4 grudnia 2012 roku. Dzięki tej decyzji, Rzeczypospolita Polska została upoważniona do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Powyższy artykuł, w odniesieniu do Polski, przewiduje próg w wysokości 10.000 euro, jednakże Rada UE upoważniła nasz kraj do stosowania wyższego limitu.


Zwolnienie z opodatkowania VAT do 150 tys. zł


Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż w drodze odstępstwa podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, w przypadku gdy roczny dochód uzyskany w związku z prowadzoną działalnością nie przekracza w złotych równowartości 30.000 euro. Kwota ta przeliczana jest zgodnie z kursem wymiany z dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Zobacz wskaźnik: Zwolnienie podmiotowe od podatku VAT

Zapisz się na nasz newsletter


Możliwe rozszerzenie limitu


Aktualnie obowiązujący limit nieopodatkowania jest jednak ograniczeniem stosowania instytucji zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z art. 34 dyrektywy limit zwolnienia z VAT określony jest w wysokości 100.000 euro. Taki stan faktyczny uprawnia do wnioskowania do Rady UE o ponowne rozpatrzenie sytuacji Polski oraz podjęcie nowej decyzji w kwestii rozszerzenia zakresu dotychczas stosowanego limitu zwolnienia.

Należy również zauważyć, że od początku 2014 roku zwolnienie unormowane w art. 113 ustawy o VAT przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów definicja zwolnienia podmiotowego odnosi się bezpośrednio do wartości sprzedaży, czyli do przedmiotu opodatkowania. Oznacza to, że ustanowiony limit kwotowy 150 tys. zł nie dotyczy wartości sprzedaży opodatkowanej VAT, a do jego wysokości wchodzi wartość sprzedaży ogółem dokonanej przez podatnika.

Decyzja wykonawcza Rady z dnia 4 grudnia 2012 roku zmieniająca decyzję 2009/790/WE upoważniającą Polskę do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2012/769/UE) została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 12 grudnia 2012 roku.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK