| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

VAT i akcyza

Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

Aktualizacja: 13.05.2010

W jakich przypadkach podatnicy VAT nie muszą już składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R? »

Wydatki z paragonu mogą być kosztem podatkowym

Aktualizacja: 27.04.2010

Podatnik, który wydatek udokumentowany tylko paragonem chce zaliczyć do kosztów podatkowych, musi zadbać o dodatkowe dowody potwierdzające jego poniesienie. »

Czy można anulować fakturę wystawioną na fikcyjną firmę, gdy usługa została wykonana

Aktualizacja: 26.04.2010

Jeśli usługa została wykonana, to nie można anulować ani wystawić faktur korygujących tylko z tego powodu, że okazało się, iż firma nabywcy jest fikcyjna. W takim przypadku należy rozliczyć VAT, mimo że nie został zapłacony. »

Oszuści podatkowi nie odliczą VAT

Aktualizacja: 31.05.2010

Organy podatkowe muszą udowodnić, że podatnik miał zamiar oszukać fiskusa. Tylko wtedy mogą zakwestionować prawo do odliczenia VAT. »

Czy można zlecić innemu podmiotowi wystawianie faktur

Aktualizacja: 22.03.2010

Nie narusza przepisów podatkowych zlecenie innemu podmiotowi, na podstawie umowy, technicznej czynności wystawienia faktury w imieniu i na rzecz podatnika podatku od towarów i usług będącego dostawcą towarów lub usług. »

Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Aktualizacja: 05.03.2010

Polska spółka świadczy usługi cateringowe na rzecz klientów – głównie firm w Polsce. Zdarza się także, że są to podatnicy podatku od wartości dodanej. Zapewniamy również obsługę cateringową przewoźnikom powietrznym oraz dla transportu pasażerskiego kolejowego. Jak należy opodatkowywać te usługi według nowych zasad? »

Usługa radiotaxi powinna być opodatkowana VAT

Aktualizacja: 01.02.2010

Stowarzyszenie, które świadczy członkom taksówkarzom usługę w zakresie przyjmowania zleceń i przekazywania ich drogą radiową, nie jest zwolnione z VAT. »

Czy można anulować zwrócone przez kontrahenta faktury

Aktualizacja: 20.01.2010

Czy anulowanie faktur jest możliwe, gdy kontrahent odsyła nam je niepodpisane? Czy w takim przypadku należy wystawić faktury korygujące? Taką interpretację otrzymaliśmy z urzędu skarbowego. Taki sposób postępowania utrudnia nam działalność, gdyż kontrahenci, którzy odesłali faktury, nie chcą również przyjmować faktur korygujących. »

Czy można dwa razy skorzystać z ulgi na zakup kas fiskalnej

Aktualizacja: 11.01.2010

Prowadzimy sklep, w którym sprzedaż ewidencjonujemy na kasie. 1 lipca otworzyliśmy kolejny sklep w innej miejscowości, w którym zainstalowaliśmy cztery kasy. W deklaracji za lipiec skorzystaliśmy z ulgi i odliczyliśmy ją w wysokości 2800 zł. Zostaliśmy jednak wezwani do urzędu, w którym poinformowano nas, że ulga od kolejnych kas nam nie przysługuje i że powinniśmy złożyć korektę deklaracji. Nie zgodziliśmy się na to. Niedługo otrzymamy decyzję. Czy jest szansa na wygranie tej sprawy przed sądem? Czy może powinniśmy zgodzić się z urzędem i skorygować deklarację? »

Jak prawidłowo rozliczać świadczenia kompleksowe

Aktualizacja: 06.07.2010

Nie zawsze świadczenia wykonywane przez podatników mają charakter jednorodny. Często zdarza się, że na świadczenia składają się dwie (lub więcej) czynności mające charakter dostaw towarów lub świadczenia usług. Są to tzw. świadczenia kompleksowe. Ich rozliczenie sprawia podatnikom oraz organom podatkowym wiele problemów. »

Koszty transportu podwyższają podstawę naliczenia cła

Aktualizacja: 05.11.2009

Koszty transportu doliczane są do wartości celnej towaru, od której naliczane jest cło płacone przez kupującego. »

Czy z tytułu bezumownego korzystania należy płacić VAT

Aktualizacja: 26.10.2009

Czy z tytułu bezumownego korzystania z rzeczy należy zapłacić podatek od towarów i usług? »

Jak rozliczyć usługę opracowania danych o przetargach w UE

Aktualizacja: 09.10.2009

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sporządzaniu opracowań dotyczących przetargów w Polsce, Czechach, na Słowacji oraz w państwach nadbałtyckich. Usługi te świadczę na rzecz podatnika niemieckiego. Czy będą one opodatkowane w Niemczech? Jeżeli tak, to czy wystawiając fakturę bez VAT, powinienem zarejestrować się jako podatnik VAT UE? »

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

Aktualizacja: 17.09.2009

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany? »

Czy faktura przesłana e-mailem uprawnia do odliczenia VAT

Aktualizacja: 11.09.2009

Wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych z TP SA. Niedawno po raz pierwszy otrzymaliśmy fakturę e-mailem. Na dole faktury jest adnotacja: „Uwaga: wydruk papierowy faktury otrzymanej w formie elektronicznej nie jest fakturą VAT”. Czy taka faktura daje podstawę do odliczenia? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »