| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

VAT i akcyza

Czy można prowadzić ewidencję VAT oraz PKPiR w formie elektronicznej

Aktualizacja: 20.06.2008

Prowadzę serwis www, na który mam dziennie kilka do kilkanastu wpłat. Wynoszą one od kilku do kilkuset zł. Obecnie po otrzymaniu wpłaty automatycznie wysyłany jest e-mail do klienta z pytaniem, czy wystawić fakturę. Jeżeli dostaję potwierdzenie, wysyłam fakturę e-mailem. Miesięcznie wystawiam około 100 faktur. Wiąże się to z uciążliwym wpisywaniem ich do książki (dane każdego kontrahenta itp.). Chciałbym to zautomatyzować. Faktura będzie automatycznie wystawiana każdemu klientowi, czy ją chce, czy nie. To będzie około 300 faktur miesięcznie. Ich ręczne wpisywanie do książki zajmie jednak cały dzień. Czy da się uniknąć wpisywania, a mieć te dane na komputerze? Czy można generować coś takiego jak w książce, a potem drukować i wklejać? »

Kiedy rozliczyć VAT w przypadku wykupienia wierzytelności od osoby fizycznej

Aktualizacja: 18.06.2008

Jak należy określić moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu VAT, stawki podatku i podstawy opodatkowania w przypadku wykupienia wierzytelności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą od spółki z o.o.? »

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Aktualizacja: 13.06.2008

Polska spółka świadczy usługi na rzecz spółki włoskiej, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Miejscem wykonania całej dokumentacji jest biuro projektowe polskiej spółki w Katowicach. Jak należy opodatkować usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) oraz usługi przygotowania dokumentacji projektowej i ekspertyz (PKWiU 74.2) świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta? »

Jaką stawką VAT opodatkować usługi budowlane w budynku mieszkalno-użytkowym

Aktualizacja: 12.06.2008

Proszę o wyjaśnienie problemu związanego ze stawką VAT na usługi budowlane. »

Jak zakodować sprzedawany asortyment towarów w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 10.06.2008

Prowadzę usługi gastronomiczne, m.in. sprzedaż piwa. Muszę założyć kasę fiskalną. Czy na każdy gatunek piwa muszę ustalić inny kod, czy może być jeden - piwo duże, bez względu na gatunek, kosztuje tyle samo. Czy na wydruku może być zapis „PIWO”, czy musi być „PIWO LECH”, „PIWO ŻYWIEC”? »

Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Aktualizacja: 05.06.2008

Czy można zmniejszyć obrót o kwotę wynikającą z faktury korygującej przed rzeczywistym dokonaniem zwrotu zaliczki na rachunek kontrahenta? »

Kiedy świadczenia na rzecz pracowników podlegają VAT

Aktualizacja: 03.06.2008

Nasza spółka wybudowała nowy zakład produkcyjny w X, jednocześnie zamyka stary w Y. Nowy zakład znajduje się w odległości 100 km od starego. Zależy nam na zatrudnianiu pracowników ze starego zakładu mieszkających w Y. W związku z tym oferujemy im darmowy przewóz do nowego zakładu pracy, a niektórym z nich udostępniamy mieszkania służbowe. Czy nieodpłatny przewóz pracowników oraz nieodpłatne udostępnianie im mieszkań są czynnościami opodatkowanymi VAT? »

Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Aktualizacja: 30.05.2008

Jesteśmy firmą transportową. Przy wykonaniu usługi skorzystaliśmy z innej firmy transportowej. Otrzymałam od niej fakturę za transport towarów do kontrahenta. Teraz chcę obciążyć kontrahenta kosztami transportu. Data rozładunku i faktury od firmy transportowej to 31 marca 2008 r. Czy w związku z refakturą takiej usługi mam siedem dni na wystawienie faktury dla kontrahenta, czyli do 7 kwietnia? Czy fakturę dla obciążanego kontrahenta mogę wystawić po dniu otrzymania faktury od firmy transportowej? Fakturę dostałam 9 kwietnia 2008 r. »

Zmiana terminu płatności na fakturze

Aktualizacja: 28.05.2008

Otrzymałam faktury, na których jest inny termin płatności niż ten, który wynika z umowy. Jak można zmienić termin płatności na fakturze? »

Czy nieodpłatna pomoc prawna świadczona przez kancelarie podlega VAT

Aktualizacja: 21.05.2008

Nasza kancelaria świadczy również nieodpłatną pomoc prawną, tzw. pro publico bono. Czy taka nieodpłatna pomoc prawna podlega VAT? »

Czy usługi budowlane będą opodatkowane w innym kraju

Aktualizacja: 19.05.2008

Polska firma świadczy usługę budowlaną na rzecz innej polskiej firmy, ale poza granicami kraju. Jakie jest miejsce świadczenia takich usług budowlanych? »

Czy trzeba wystawić fakturę zaliczkową

Aktualizacja: 19.05.2008

Jestem czynnym podatnikiem VAT, prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Przed przystąpieniem do prac dostaję od osób fizycznych zaliczkę na poczet usługi lub na zakup materiałów. Czy taką zaliczkę powinienem zaewidencjonować i ująć w deklaracji w miesiącu jej otrzymania oraz czy w związku z jej otrzymaniem zobowiązany jestem do wystawienia faktury zaliczkowej? »

Czy należy korygować podatek odliczony przy zmianie przeznaczenia towarów handlowych

Aktualizacja: 19.05.2008

W listopadzie 2007 r. zakupiłam towar w celu dalszej odsprzedaży. W kwietniu 2008 r. przeznaczenie towaru zostało zmienione na związane ze sprzedażą zwolnioną z VAT. Czy mam obowiązek korygowania wcześniej odliczonego VAT w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym zmieniono przeznaczenie towaru, tj. za kwiecień 2008 r.? »

Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Aktualizacja: 15.05.2008

Pierwszy raz mam do czynienia z importem. Dokonałam przedpłaty na środek trwały spoza kraju unijnego. Otrzymałam fakturę zaliczkową w euro. Co z VAT? Jak i kiedy go rozliczyć? »

Jak skorygować podwójnie wystawioną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż

Aktualizacja: 13.05.2008

Wystawiłam w marcu podwójnie fakturę transportową. Jak to skorygować? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK