| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

VAT i akcyza

Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Aktualizacja: 15.05.2008

Pierwszy raz mam do czynienia z importem. Dokonałam przedpłaty na środek trwały spoza kraju unijnego. Otrzymałam fakturę zaliczkową w euro. Co z VAT? Jak i kiedy go rozliczyć? »

Jak skorygować podwójnie wystawioną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż

Aktualizacja: 13.05.2008

Wystawiłam w marcu podwójnie fakturę transportową. Jak to skorygować? »

Jak ustalać obowiązek podatkowy dla usług budowlano-montażowych

Aktualizacja: 08.05.2008

W złożonej za luty 2005 r. deklaracji VAT-7 podatnik wykazał, że kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wyniosła 29 478 zł. Organ podatkowy pierwszej instancji zakwestionował jednak ww. rozliczenie, podkreślając, iż w jego ocenie podatnik zawyżył wartość dostaw świadczonych przez niego usług budowlanych opodatkowanych 7-proc. stawką VAT. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży usług budowlanych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Tym samym w ww. okresie rozliczeniowym podatnik dokonał przedwczesnego rozliczenia tych faktur, które dokumentując wykonanie usług budowlanych, były co prawda wystawione w miesiącu lutym 2005 r., ale zapłata za nie nastąpiła dopiero w miesiącu następnym tj. marcu 2005 r. »

Czy przy leasingu auta obowiązuje limit odliczenia

Aktualizacja: 06.05.2008

Posiadamy samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Jak rozliczamy VAT od rat leasingowych, czy z limitem do 6 tys. zł. Czy nie można odliczyć VAT od paliwa? »

Kiedy odliczyć VAT od zakupu surowca przesłanego do przerobu

Aktualizacja: 30.04.2008

Kupiliśmy surowiec, bezpośrednio dostarczyliśmy go do firmy, która miała go przetworzyć, odesłać do nas i zafakturować usługę. Kiedy możemy odliczyć VAT od zakupu tego surowca? Firma przerobiła go i odesłała do nas. Czy możemy wystawić fakturę sprzedaży na firmę, która przerobiła nam surowiec, a następnie ona nas zafakturuje za całość? Fakturę za surowiec otrzymaliśmy w lutym, przerobiony towar - w marcu. »

Gdzie opodatkować usługi pośrednictwa

Aktualizacja: 30.04.2008

Reprezentuję hiszpańskiego kontrahenta na terenie Polski. W zakresie reprezentacji mieszczą się między innymi negocjacje z polskimi firmami, pozyskiwanie odbiorców na terenie Polski na towary oferowane przez firmę zagraniczną, realizacje transakcji z polskimi przedsiębiorcami. Nie mam pełnomocnictwa do wykonywania wyżej wymienionych czynności. Z hiszpańską firmą wiąże mnie jedynie umowa na dostawę towarów do Polski w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Umowa ta określa wynagrodzenie dla mnie, w tym prowizję za zawarte transakcje. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia wykonywanych przeze mnie usług? I czy powinnam mieć odrębne pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu dostawcy towarów z ich odbiorcami? »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego

Aktualizacja: 28.04.2008

Proszę o wskazanie, w którym momencie po naszej stronie, czyli kredytodawcy, powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego. Czy będzie to moment wypłaty środków kredytobiorcy, czy też otrzymania odsetek z tytułu udzielonego kredytu? Czy w umowie powinny się znaleźć jakieś specjalne zapisy, które odróżniają ją od innych umów kredytowych? »

Czy wystawienie "pustej" faktury skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Aktualizacja: 24.04.2008

Czy wystawienie „pustej” faktury wywołuje skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego? Jak ustosunkowują się do tego organy podatkowe, sądy i jaka jest praktyka? Wystawiliśmy fakturę, ale nie doszło do sprzedaży, gdyż klient nie przyjął towaru. »

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

Aktualizacja: 22.04.2008

Sprzedajemy maszyny za granicę, tj. dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu. Ostatnio do ich uruchomienia wysłaliśmy do Indii osobę prowadzącą działalność w kraju. Po powrocie obciążyła nas fakturą VAT. Czy możemy VAT zawarty w fakturze odliczyć, czy też może powinna ona wystawić nam fakturę bez VAT? »

Czy fakturę ujmuje się dla różnych podatków w jednym momencie

Aktualizacja: 15.04.2008

Prowadzę podatkową książkę przychodów i rozchodów, otrzymałam fakturę VAT z datą wystawienia i sprzedaży w grudniu 2007 r., która dotyczy nabycia usługi ogłoszeniowej w Panoramie Firm w 2008 roku. Czy tę fakturę należy ująć w kosztach i dla celów ewidencji VAT w tym samym momencie? »

Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT

Aktualizacja: 15.04.2008

Dokonuję najmu budynku. Do czynszu doliczam podatek od nieruchomości. Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT? »

Jak opodatkować usługi nadzoru budowlanego

Aktualizacja: 14.04.2008

Świadczę usługi nadzoru inwestorskiego/budowlanego. Czy ustalając obowiązek podatkowy, należy w tym przypadku stosować takie same zasady opodatkowania jak w przypadku usług budowlanych? Gdy są związane z budownictwem mieszkaniowym, czy możemy zastosować stawkę 7%? Czy częściowe wykonanie usługi musi być potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym? »

Jak rozliczyć zakup towarów za granicą, które są wywożone poza UE w celu uszlachetnienia

Aktualizacja: 11.04.2008

Polska firma spółka z o.o. zakupuje towar z Austrii przez pośrednika z Norwegii posiadającego wyłączność. Na zlecenie firmy polskiej, na podstawie faktury pro forma, zakupiony towar jest eksportowany bezpośrednio z Austrii do Chin w celu uszlachetnienia i po przerobie wraca do Polski. Jak rozliczyć taką transakcję? »

Co zrobić w przypadku dokonania sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej

Aktualizacja: 11.04.2008

Prowadzę firmę osoby będącej czynnym podatnikiem VAT. Firma ta, między innymi, świadczy na rzecz osób fizycznych usługi, które ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej. Właściciel firmy przyniósł rachunek z lutego bieżącego roku dla osoby fizycznej, który nie został zafiskalizowany na kasie (brak paragonu) i nie jest ujęty w miesięcznym raporcie. Co z tym zrobić? »

Czy użyczenie sprzętu kontrahentowi podlega VAT

Aktualizacja: 08.04.2008

Nasza firma często świadczy usługi na rzecz kontrahentów, za które nie pobiera należności. Kiedy jesteśmy zobowiązani opodatkować te świadczenia? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »