| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama

VAT i akcyza

Kiedy należy się zarejestrować w podatku akcyzowym

Aktualizacja: 26.02.2008

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych od podmiotu niemieckiego prowadzącego skład podatkowy w Niemczech w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Następnie dokonane zostanie przemieszczenie towarów na terytorium Polski, bezpośrednio do składu podatkowego. Towar zostanie sprzedany podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy na terytorium kraju. »

Czy sprzedaż działek podlega VAT

Aktualizacja: 22.02.2008

Nabyłem dwie działki w spadku po zmarłej ciotce. Wcześniej stanowiły one jej prywatną własność. Są to działki przeznaczone pod zabudowę. Chciałbym je sprzedać. Jest to mój prywatny majątek, a ja nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy w związku z tym powinienem tę sprzedaż opodatkować VAT? »

Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci usług księgowych podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 19.02.2008

Czy można do spółki jawnej wnieść jako wkład niepieniężny usługi księgowe? Czy ten wkład podlega opodatkowaniu VAT? »

Czy faktura z wadliwą nazwą towaru uprawnia do odliczenia VAT

Aktualizacja: 18.02.2008

Dokonuję zakupu drobnych towarów pakowanych zbiorczo w kartony, które na otrzymanej fakturze oznaczone są jako „pakiet” (np. pakiet mały, 1 karton), i z tego tytułu dokonuję obniżenia podatku należnego. Czy takie określenie towaru na fakturze jest prawidłowe? Jeżeli takie określenie nie jest prawidłowe, to czy będzie to skutkować zakwestionowaniem dokonanego przez spółdzielnię na podstawie takiej faktury obniżenia podatku należnego? »

W jakiej wysokości przysługuje odliczenie VAT z tytułu zakupu samochodu

Aktualizacja: 14.02.2008

Podatnik zakupił samochód ciężarowy (do 3,5 t) na firmę. Uzyskał zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, że jest to pojazd dostawczy (3 miejsca siedzące z przodu, z tyłu do przewozu towarów - oplandekowany). Czy VAT od takiego zakupu środka trwałego będzie odliczony tylko w wysokości 60%, czy też będzie można odliczyć VAT w całości? »

VAT w portalu aukcyjnym

Aktualizacja: 13.02.2008

Jaką stawką VAT będzie opodatkowana spółka zagraniczna (np. z Czech) korzystająca z usług polskiego portalu aukcyjnego, za pośrednictwem którego sprzedaje swoje wyroby, a która nie posiada przedstawicielstwa w Polsce? Czy portal wystawi jej fakturę ze stawką VAT 0%? Czy taka sama stawka VAT będzie obowiązywać również wówczas, gdy spółka skorzysta z usług polskiego operatora telefonii komórkowej? Czy istnieje różnica w wystawianiu faktur dokumentujących te usługi na rzecz podmiotów z krajów UE i pozostałych państw? »

W jakich przypadkach konieczne jest podpisywanie faktur

Aktualizacja: 12.02.2008

Generalnie faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży oznaczone jako Faktura VAT albo Faktura VAT-MP nie muszą zawierać podpisu osób uprawnionych do wystawiania faktur (tj. sprzedawcy lub osoby reprezentujące sprzedawcę), ani osób uprawnionych do otrzymania faktur (tj. nabywcy lub osoby reprezentującej nabywcę). »

Kiedy rozliczać wewnętrzne faktury korygujące

Aktualizacja: 11.02.2008

Dokonaliśmy błędnej kwalifikacji nabywanych usług jako importu usług i w związku z tym wystawialiśmy faktury wewnętrzne i rozliczaliśmy je w deklaracji VAT-7. W jaki sposób powinniśmy skorygować błędnie wykazany podatek naliczony i należny? Czy należy dokonać tego jednorazowo w dacie wystawienia korekty (w bieżącym rozliczeniu), czy korygować poszczególne deklaracje, w których wykazywaliśmy błędnie podatek należny i naliczony? Czy faktury te można je anulować? »

Czy można zmienić adres używania kasy fiskalnej

Aktualizacja: 07.02.2008

Czy jest możliwe przefiskalizowanie kasy pod względem adresu firmy (zmiana miejsca prowadzenia działalności i użytkowania kasy fiskalnej)? Jeśli tak, jak to przeprowadzić w US? »

Czy przysługuje odliczenie VAT z faktury z zawyżoną stawką VAT

Aktualizacja: 06.02.2008

Czy w obowiązującym stanie prawnym faktura dokumentująca świadczenie usług, wobec których zastosowano wyższą od obowiązującej stawkę VAT, tj. 22% zamiast 0%, 7%, 3%, stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o wartość wykazanego w niej podatku? Czy powinniśmy jednak wystąpić o wystawienie faktury korygującej? »

Kiedy można uznać, że podatnik otrzymał fakturę VAT

Aktualizacja: 04.02.2008

Zakupiliśmy towar, który otrzymaliśmy w grudniu, fakturę dostaliśmy e-mailem i na jej podstawie zapłaciliśmy za towar. Jednak oryginał faktury został przesłany pocztą i otrzymaliśmy go w styczniu. Czy prawidło odliczyliśmy VAT z tej faktury w deklaracji za grudzień? »

Jak rozliczyć otrzymane od zagranicznego kontrahenta rabaty towarowe

Aktualizacja: 31.01.2008

Dokonujemy zakupów u dostawcy w Niemczech. Często do danej partii towarów otrzymujemy towary dodatkowe. Towary te widnieją na fakturze w kwocie 1 euro lub są przekazywane bez dodatkowej zapłaty. Jak ująć te zakupy na fakturze wewnętrznej dokumentującej WNT oraz w sprawozdaniu INTRASTAT? Czy kontynuacja tej promocji dla naszych klientów za 0 zł lub przysłowiową złotówkę wywoła u nas jakieś skutki podatkowe? »

Czy w wyniku zniszczenia towarów należy sporządzić korektę podatku naliczonego

Aktualizacja: 28.01.2008

W magazynie naszego sklepu system zraszania uległ awarii. W wyniku tego doszło do częściowego zalania towarów, ponieważ włączył się on bez powodu. Do żadnego pożaru nie doszło. Zniszczone zostały pewne towary, które zakupiliśmy od producenta i odliczyliśmy VAT. Czy teraz musimy skorygować ten odliczony podatek? »

Czy kaucje podlegają VAT

Aktualizacja: 24.01.2008

Czy kaucje np. za wynajem, będące zabezpieczeniem na wypadek szkód i ewentualnych innych zobowiązań najemcy, podlegają VAT? »

Jak odzyskać VAT za świadczenie usług opodatkowanych w innym kraju UE

Aktualizacja: 23.01.2008

Podatnik jest producentem konstrukcji metalowych dla kontrahenta niemieckiego, który podał swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej (w tym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych) na terytorium Niemiec. Wyroby są produkowane w kraju, ich główną część stanowią materiały powierzone, a pozostałą część materiały zakupione na terytorium kraju. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »