| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

VAT i akcyza

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Aktualizacja: 22.01.2008

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu. »

Czy zakup oprogramowania w wersji BOX jest nabyciem towaru, czy usługi

Aktualizacja: 18.01.2008

Czy zakup od uprawnionych podmiotów zagranicznych oprogramowania standardowego w wersji BOX, czyli w tzw. wersji „pudełkowej”, przeznaczonego do dalszej odsprzedaży stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) i import towarów (w przypadku zakupu poza krajami UE), czy import usług? »

Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Aktualizacja: 17.01.2008

Jak rozliczyć leasing samochodu, gdy leasingobiorcą jest firma austriacka? Koszty związane z leasingiem ponosi nasza firma. Czy VAT z tego tytułu rozlicza firma austriacka na zasadzie importu usług? »

Czy zaliczka wpływa na obowiązek podatkowy w VAT

Aktualizacja: 15.01.2008

Czy jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny? »

Czy nagrody rzeczowe przekazane w ramach promocji podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 14.01.2008

Czy istnieje obowiązek naliczania VAT od nieodpłatnego przekazania nagród rzeczowych związanych z akcją promocyjną wyrobów spółki, jeżeli akcja ta jest organizowana w celu zwiększenia sprzedaży produktów podatnika? »

Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Aktualizacja: 11.01.2008

Czy raport dobowy z kasy fiskalnej powinien zostać sporządzony przed godziną 24.00 tego samego dnia co rozpoczęcie sprzedaży, a po godzinie 24.00 sprzedaż przechodzi na nowy dzień? »

Nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R

Aktualizacja: 15.01.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R i VAT-R/UE. Nowy wzór zgłoszenia uwzględnia zmiany w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT wprowadzone od 1 stycznia 2008 r. »

Czy możliwa jest zbiorcza faktura korygująca

Aktualizacja: 10.01.2008

Spółka dokonała sprzedaży usług, które zakwalifikowała jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tymczasem sprzedaż usług powinna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 22 proc. Czy istnieje możliwość wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej za okres styczeń 2007 r. - maj 2007 r. w przypadku błędnego zastosowania stawki VAT? »

Jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT w 2008 roku

Aktualizacja: 09.01.2008

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia w VAT? Odpowiada Paweł Satkiewicz - prawnik w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe. »

Jak opodatkowana jest sprzedaż gruntów razem z budynkami

Aktualizacja: 03.01.2008

Zdarza się, że umowy sprzedaży obejmują grunty wraz z budynkami. Jak powinny być opodatkowane tego rodzaju transakcje? »

Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Aktualizacja: 31.12.2007

Z wierzycielem została zawarta ugoda. Część zobowiązania uregulowano przelewem, natomiast 2/3 zobowiązano się uregulować, przekazując materiały służące do produkcji i wystawiając dowód wydania. Jaki jeszcze dokument powinien być wystawiony? Wierzyciel nie chce przyjąć faktury VAT. »

Czy od 2008 roku podstawą opodatkowania umów barterowych będzie wartość rynkowa

Aktualizacja: 28.12.2007

Firma deweloperska podpisała umowę barterową z biurem reklamowym. W dokumencie określono, że biuro będzie mogło wynajmować lokal przez rok. W zamian będzie świadczyło usługi reklamowe. Nie wskazano jednak cen wymienianych usług, to znaczy nie określono kosztów wynajmu lokalu oraz kosztów usług reklamowych. Umowa wchodzi w życie od lutego 2008 r. Problem polega na tym, że od 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o podatku VAT. W związku z tym zarówno biuro, jak i firma deweloperska pytają, jak prawidłowo opodatkować tę umowę do celów VAT? Czy podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa? »

Czy zmiana rodzaju działalności powoduje obowiązek złożenia VAT-Z

Aktualizacja: 27.12.2007

Prowadzę przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe (jednoosobowa działalność gospodarcza). Siedziba firmy znajduje się w budynku, który jest własnością firmy. Z końcem tego roku likwiduję jednak tę działalność. Rozumiem, że składając VAT-Z, przestaję być podatnikiem VAT i będę wykreślony z rejestru. Czy w takim razie mogę z końcem roku podpisać umowę i jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu budynku na cele użytkowe innej firmie? »

Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Aktualizacja: 21.12.2007

Nasza spółka udzieliła swojemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na określony cel (spłacanej w 20 ratach). Działalność finansowa nie wchodzi w zakres działalności obu firm, które są podatnikami VAT. Czy świadczenie tej usługi korzysta ze zwolnienia z VAT? Pożyczki udzielane są sporadycznie. »

Błędna faktura nie pozwoli na odliczenie VAT

Aktualizacja: 19.12.2007

Błędnie wystawiona faktura przy transakcji kupna-sprzedaży spowoduje, że nabywca straci prawo do odliczenia VAT naliczonego. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »