| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak wygląda rozliczenie VAT w przypadku świadczenia usług budowlanych za granicą

Jak wygląda rozliczenie VAT w przypadku świadczenia usług budowlanych za granicą

Moja firma (działalność jednoosobowa, osoba fizyczna) ma zamiar przyjąć zlecenie od firmy szwedzkiej na wybudowanie kilku domów w Szwecji. Jak wygląda rozliczanie VAT w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz podmiotów z innych państw UE?

rada

Roboty budowlane wykonywane poza Polską nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwie, w którym są położone nieruchomości. Konsekwencje takiego rozwiązania zostały omówione w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Miejsce świadczenia usług budowlanych (jako usług związanych z nieruchomościami) należy ustalić według miejsca położenia nieruchomości, której dotyczą (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji usługi budowlane wykonywane na nieruchomościach położonych poza Polską (niezależnie od tego, na rzecz kogo są świadczone) nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Z punktu widzenia polskich przepisów są to czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce.

W związku z tym zasady opodatkowania tych usług będą regulowały przepisy VAT obowiązujące w Szwecji. Oznaczać to może konieczność rejestracji jako podatnika VAT w państwie świadczenia tych usług (w omawianym przypadku - w Szwecji) oraz dokumentowania świadczenia tych usług fakturami (lub innymi dokumentami) wystawianymi zgodnie z przepisami danego państwa (w omawianym przypadku - dokumentami wystawianymi zgodnie z przepisami szwedzkimi). Obowiązek rejestracji w Szwecji wystąpi w szczególności w przypadku:

l robót wykonywanych dla osób zagranicznych niebędących podatnikami VAT (tj. przede wszystkim dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) lub

l robót wykonywanych dla podatników niezarejestrowanych w danym państwie (ten problem może występować w przypadku podwykonawców).

Inaczej jest wówczas, gdy roboty budowlane są wykonywane dla podatników VAT z danego państwa. Państwa członkowskie w takich przypadkach przeważnie zwalniają podatników zagranicznych z obowiązku rejestracji jako podatnika VAT. Jednocześnie obowiązek rozliczenia VAT jest nakładany na nabywców tych usług będących podatnikami VAT zarejestrowanymi w danym państwie. W Polsce odbywa się to w ramach tzw. importu usług. Taki sposób opodatkowania należy jednak potwierdzić z regulacjami VAT obowiązującymi w Szwecji.

Polski podatnik, który nie jest dla tych czynności zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze wykonujący usługi opodatkowane poza terytorium Polski jest obowiązany do ich dokumentowania. Dokumentami wystawianymi w takich przypadkach są faktury uproszczone, o których mowa w § 27 rozporządzenia o fakturach, a więc faktury bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Jednocześnie należy zauważyć, że na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli importowane przez nich lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, pod warunkiem że:

kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, i

l podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W konsekwencji, mimo braku opodatkowania przedmiotowych robót budowlanych w Polsce, będzie Pan miał prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych w Polsce zakupów. Podatek taki wykazywany jest na zasadach ogólnych w poz. 44-47 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Wykonywane przez polskich podatników dostawy towarów oraz świadczenie usług poza terytorium Polski (a więc również roboty budowlane wykonywane za granicą), w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, są wykazywane w deklaracjach VAT-7/VAT-7K w poz. 21.

PRZYKŁAD

Polski podatnik wykonuje roboty budowlane na rzecz szwedzkiego podatnika i wystawia mu faktury uproszczone (bez VAT). W związku z tymi robotami polski podatnik dokonuje w Polsce zakupów materiałów budowlanych. Kwoty wynikające z wystawianych faktur uproszczonych podatnik ujmuje w poz. 21 deklaracji VAT-7/VAT-7K, zaś wartość netto zakupów oraz podatek naliczony - w poz. 44-47 tych deklaracji.

Podstawa prawna

l art. 27 ust. 2 pkt 1 oraz art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

l § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860


Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Biuletyn Głównego Księgowego189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »