| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy jest kosztem wydatek na okresowe badanie techniczne przedmiotu leasingu

Czy jest kosztem wydatek na okresowe badanie techniczne przedmiotu leasingu

Zawarłam umowę leasingu operacyjnego na naczepę. Poniosłam w marcu koszt okresowego badania technicznego na tę naczepę. Czy mogę ten wydatek potraktować jako koszt uzyskania przychodu? Czy mogę odliczyć VAT z tej faktury?

 

Rada

 

Wydatek na przeprowadzenie badania technicznego naczepy może Pani zaliczyć do kosztów. Może Pani również odliczyć VAT z faktury za to badanie.

uzasadnienie

Konstrukcja leasingu operacyjnego opiera się na założeniu, że osoba używająca przedmiotu leasingu jest uprawniona do zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych ze spłatą rat leasingowych oraz innych kosztów związanych z używaniem przedmiotu leasingu. W konsekwencji wydatek na przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego naczepy, której Czytelniczka używa do prowadzenia działalności gospodarczej, będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w kwocie netto (bez VAT). Tak będzie oczywiście wtedy, gdy umowa leasingu nie zawiera klauzuli, że koszty, m.in. okresowych badań technicznych, ponosi firma leasingowa. Nie ma wątpliwości, że przeprowadzenie badania technicznego naczepy jest warunkiem jej używania, a tym samym osiągania przychodów.

Na powyższe wnioski nie powinien mieć wpływu zapis ustawy o ruchu drogowym, który przewiduje, że koszty badania technicznego obciążają właściciela przyczepy (naczepa jest szczególnym rodzajem przyczepy). Specyfika umowy leasingu polega bowiem m.in. na tym, że to na osobie używającej przedmiotu umowy leasingu spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów związanych z własnością i posiadaniem rzeczy.

Również w przypadku leasingu finansowego wydatek taki można byłoby zaliczyć do kosztów.

Odnośnie do prawa do odliczenia VAT zawartego w fakturze wystawionej w związku z przeprowadzeniem badania technicznego należy przyjąć, że Czytelniczka będzie uprawniony do odliczenia całej kwoty VAT. Z ogólnych zasad rozliczania podatku naliczonego wynika, że podatek ten, naliczony w cenie zakupionej usługi, podlega odliczeniu od podatku należnego.

Ponieważ:

l brak jest w ustawie VAT szczególnych wyłączeń prawa do odliczenia podatku naliczonego w cenie usług świadczonych na rzecz użytkowników przedmiotów leasingowanych oraz

l wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym,

należy uznać, że właśnie te ogólne zasady będą miały zastosowanie w sprawie.

Podstawa prawna

l art. 22 ust. 1, art. 23b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

l art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Krzysztof Wojciechowski

doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego „Manugiewicz, Trzaska i Wspólnicy” Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »