| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć w całości podatek naliczony przy zakupie częściowo refundowanego środka trwałego

Czy można odliczyć w całości podatek naliczony przy zakupie częściowo refundowanego środka trwałego

Nasza firma (KPiR, podatek liniowy) w kwietniu 2007 r. otrzymała fakturę zaliczkową na zakup środka trwałego (otrzymaliśmy go w kwietniu) częściowo refundowanego ze środków Funduszu Pracy na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego z PUP. Czy VAT od zakupionego środka trwałego możemy odliczyć w całości, czy tylko od części nierefundowanej, oraz w jakim miesiącu?

RADA
Mogą Państwo w całości odliczyć podatek naliczony przy zakupie przedmiotowego środka trwałego, zakładając, że będzie on wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczenie to może być dokonane na zasadach ogólnych, a więc w ramach deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania faktury tj. w naszym przypadku w kwietniu, lub w ramach deklaracji za miesiąc kolejny. Ewentualne późniejsze odliczenie będzie mogło być dokonane w drodze korekty deklaracji za miesiąc otrzymania faktury.
UZASADNIENIE
Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez podatników towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Prawo do odliczenia przysługuje również wówczas, gdy zakupy towarów i usług (w tym środków trwałych) służących wykonywaniu czynności opodatkowanych zostały sfinansowane otrzymanymi przez podatnika dotacjami (subwencjami etc.) czy też zostały podatnikom zrefundowane.
W konsekwencji podatek naliczony od zakupów, o których mowa w pytaniu, firma może odliczyć na zasadach ogólnych (w szczególności nie znajduje zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów u usług).
Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach, czego przykładem może być postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Malborku z 12 września 2005 r. nr PV-AK/443-86/O/05, który wypowiadając się na temat zakupu środków trwałych w ramach refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska dla skierowanego bezrobotnego, wyjaśnił, że: „Fakt otrzymania przez Podatnika środków pieniężnych na pokrycie (refundacja) kosztów związanych z nabyciem sprzętu zaliczonego przez firmę do środków trwałych podlegających amortyzacji, wykorzystywanego następnie do wykonywania czynności opodatkowanych, nie powoduje u podatnika w myśl cytowanych wyżej przepisów utraty prawa określonego w art. 86 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”.
Mając to na uwadze, stwierdzić należy, że Państwa firma może w całości odliczyć podatek naliczony przy zakupie przedmiotowego środka trwałego - zakładając, że będzie on wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczenie to może być dokonane na zasadach ogólnych, a więc w ramach deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania faktury (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy), lub w ramach deklaracji za miesiąc kolejny (art. 86 ust. 11 ustawy). Ewentualne późniejsze odliczenie będzie mogło być dokonane w drodze korekty deklaracji za miesiąc otrzymania faktury (art. 86 ust. 13 ustawy).
 
• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 pkt 1, art. 86 ust. 11, art. 86 ust. 13 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK