zamknij okno Następny artykuł

Jak rozliczyć opłatę wstępną przy umowie leasingu operacyjnego

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Podatki » VAT i akcyza » Podatki

Jak dokonać korekty do faktury VAT marża

Ostatnia aktualizacja: 2007-08-14
Autor: Joanna Dmowska
Źródło: Biuletyn VAT Nr 015/2007 z dnia 2007-08-01
Nasze biuro podróży po uwzględnieniu reklamacji często obniża cenę za usługę, która została udokumentowana fakturą VAT marża. Jak powinna wyglądać faktura korygująca do tej faktury? Kiedy należy rozliczyć tę fakturę?

RADA

Faktura korygująca nie powinna, tak jak faktura pierwotna, zawierać kwot podatku, jedynie skorygowaną kwotę do zapłaty. Gdy w wyniku korekty ulegnie zmianie kwota marży, korekty należy dokonać również w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia w sprawie faktur nie określają, jak powinna wyglądać faktura krygująca VAT marża. Oznaczałoby to, że należy ją wystawiać według zasad przewidzianych w § 16 rozporządzenia w sprawie faktur, ponieważ wśród przypadków, kiedy należy wystawiać faktury korygujące, wskazuje się przypadki wymienione w art. 29 ust. 4 ustawy, czyli między innymi uznane reklamacje. W takim przypadku faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,

b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jednak należy pamiętać o podstawowej regule dotyczącej usług turystycznych. Podatnik świadczący usługi turystyki opodatkowane od marży w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku (art. 119 ust. 10 ustawy). Ponieważ ustawodawca odnosi się do faktur, należy uznać, że dotyczy to wszystkich faktur dokumentujących świadczenie usług turystycznych opodatkowanych od marży, w tym korygujących. Ponadto celem faktury korygującej jest zmiana błędnych pozycji faktury pierwotnej. Wystawienie faktury korygującej według ogólnych zasad tych warunków nie spełnia.

Taki sposób postępowania potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 14 maja 2005 r. Izby Skarbowej w Krakowie nr PPB1-4407/I/29/2005 r. czytamy, że: "Nie można, zdaniem tut. organu, wbrew temu, co podnosi Strona w przedmiotowym zażaleniu, w takiej sytuacji posiłkować się przepisami § 19 i § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971). [§ 16 i 17 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. - przyp. autora]

Faktura VAT marża jest dokumentem znacznie uproszczonym w porównaniu do zwykłej faktury VAT, nie zawiera bowiem m.in. takich danych, jak: cena jednostkowa usługi netto, wartość sprzedaży netto, stawka podatku, suma wartości sprzedaży z podziałem na stawki.

Tymczasem wskazane przez Podatnika przepisy § 19 i § 20 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów regulują kwestie rozliczania faktur korygujących podatek naliczony".

PrzykładStrona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  sjr 2008-03-17 07:38

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  nie , na pewno NIE . w przypadku gdy cena zmienila sie po dokonaniu transakcji .

 • avatar

  Grazyna Okun 2007-11-13 20:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Czy faktura VAT-marża jest stosowana do omijania prawa podatkowego VAT?To napewno nie komentarz ale pytanie.

Sklep INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?