| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak dokonać korekty do faktury VAT marża

Jak dokonać korekty do faktury VAT marża

Nasze biuro podróży po uwzględnieniu reklamacji często obniża cenę za usługę, która została udokumentowana fakturą VAT marża. Jak powinna wyglądać faktura korygująca do tej faktury? Kiedy należy rozliczyć tę fakturę?

RADA

Faktura korygująca nie powinna, tak jak faktura pierwotna, zawierać kwot podatku, jedynie skorygowaną kwotę do zapłaty. Gdy w wyniku korekty ulegnie zmianie kwota marży, korekty należy dokonać również w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia w sprawie faktur nie określają, jak powinna wyglądać faktura krygująca VAT marża. Oznaczałoby to, że należy ją wystawiać według zasad przewidzianych w § 16 rozporządzenia w sprawie faktur, ponieważ wśród przypadków, kiedy należy wystawiać faktury korygujące, wskazuje się przypadki wymienione w art. 29 ust. 4 ustawy, czyli między innymi uznane reklamacje. W takim przypadku faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,

b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jednak należy pamiętać o podstawowej regule dotyczącej usług turystycznych. Podatnik świadczący usługi turystyki opodatkowane od marży w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku (art. 119 ust. 10 ustawy). Ponieważ ustawodawca odnosi się do faktur, należy uznać, że dotyczy to wszystkich faktur dokumentujących świadczenie usług turystycznych opodatkowanych od marży, w tym korygujących. Ponadto celem faktury korygującej jest zmiana błędnych pozycji faktury pierwotnej. Wystawienie faktury korygującej według ogólnych zasad tych warunków nie spełnia.

Taki sposób postępowania potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 14 maja 2005 r. Izby Skarbowej w Krakowie nr PPB1-4407/I/29/2005 r. czytamy, że: „Nie można, zdaniem tut. organu, wbrew temu, co podnosi Strona w przedmiotowym zażaleniu, w takiej sytuacji posiłkować się przepisami § 19 i § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971). [§ 16 i 17 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. - przyp. autora]

Faktura VAT marża jest dokumentem znacznie uproszczonym w porównaniu do zwykłej faktury VAT, nie zawiera bowiem m.in. takich danych, jak: cena jednostkowa usługi netto, wartość sprzedaży netto, stawka podatku, suma wartości sprzedaży z podziałem na stawki.

Tymczasem wskazane przez Podatnika przepisy § 19 i § 20 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów regulują kwestie rozliczania faktur korygujących podatek naliczony”.

Przykład

Faktura korygująca VAT marża powinna zawierać następujące elementy:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, chyba że nabywca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej;

3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT marża”;

4) kwotę do zapłaty przed korektą i po korekcie;

5) kwotę do zwrotu lub do dopłaty.

Jeżeli w wyniku korekty zmianie ulega tylko kwota marży, a nie kwota do wpłaty, nie należy korygować faktury, gdyż nie ulegnie zmianie żadna pozycja faktury.

Gdy w wyniku wystawienia faktury korygującej zmianie ulegnie kwota marży, korekty należy dokonać, składając deklarację korygującą w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej nie dotyczy tych przypadków, ale faktur, na których był wykazany podatek naliczony. W przypadku faktury VAT marża nabywca nie odlicza VAT.

l art. 119 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

l § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Biuletyn VAT159.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS26
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem Infor.pl »