REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować sprzedaż przez internet do innego kraju UE

Anna Dudkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę działalność polegającą na sprzedaży towarów (zabawki, akcesoria dla niemowląt) przez internet. Dokonuję dostaw również za granicę, do innych krajów członkowskich UE. Często nabywającymi są prywatne osoby z Niemiec. Jak powinienem opodatkować te transakcje?

RADA

Autopromocja

Dokonanie dostawy (sprzedaży) towaru do osoby prywatnej w Niemczech przez internet stanowi szczególny typ czynności opodatkowanej, zwany sprzedażą wysyłkową. Miejscem opodatkowania takiej dostawy będzie Polska lub Niemcy - zależy to od spełnienia omówionych w uzasadnieniu warunków. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje towar do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz podmiotu, który nie ma obowiązku rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia - dokonuje sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski podmiot dostarczył towar do podatnika niemieckiego zarejestrowanego do handlu wewnątrzwspólnotowego. Może zatem opodatkować tę transakcję stawką 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów po spełnieniu dodatkowych przesłanek wymaganych ustawą o VAT. Jeśli jednak nabywca jest osobą prywatną (albo podatnikiem VAT, ale niemającym z różnych względów obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) - polską firmę obowiązują zasady rozliczenia podatku z tytułu sprzedaży wysyłkowej.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju możliwe jest, aby została ona opodatkowana w Polsce albo w kraju dokonania dostawy.

Co do zasady sprzedaż wysyłkowa jest opodatkowana w kraju konsumpcji, czyli kraju przeznaczenia towarów. Jeżeli jednak całkowita wartość towarów dostarczonych na terytorium danego państwa członkowskiego pomniejszona o kwotę podatku jest mniejsza lub równa w danym i poprzednim roku od tzw. limitu sprzedaży wysyłkowej - dostawa jest uznawana za dokonaną na terytorium kraju. Oznacza to, że sprzedaż jest opodatkowana w Polsce.

Limitem sprzedaży wysyłkowej jest natomiast kwota wyrażona w złotych, ustalona przez państwo członkowskie przeznaczenia towarów.

W związku z powyższym sprzedaż do wysokości kwoty limitu, który dla każdego kraju jest liczony niezależnie od sprzedaży do innych krajów, pozostaje opodatkowana w Polsce.

Każde państwo członkowskie ustala własny limit sprzedaży wysyłkowej - w przypadku Niemiec jest to kwota 100 000 euro.

Ważne!

Należy pamiętać, że przeliczenia kwoty limitu sprzedaży wysyłkowej na walutę polską dokonuje się na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł.

W przypadku przekroczenia limitu miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę.

Przykład

Polska firma dokonała dostawy towaru do osoby fizycznej niebędącej podatnikiem:

a) w Niemczech - jednak limit sprzedaży wysyłkowej na terytorium tego kraju został przekroczony.

W tej sytuacji miejscem opodatkowania tej czynności są Niemcy, a zatem polski przedsiębiorca powinien się tam zarejestrować i tam rozliczyć VAT;

b) w Hiszpanii - nie przekroczono limitu sprzedaży wysyłkowej, czyli miejscem opodatkowania czynności jest Polska, a zatem powinna ona zostać opodatkowana stawką właściwą zgodnie z ustawą o VAT.

Podatnik może jednak wybrać możliwość opodatkowania transakcji w kraju docelowym, bez względu na obowiązujące limity, pod warunkiem że we właściwym terminie (30 dni przed datą dokonania pierwszej dostawy) zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania z tej opcji. Powinien on również powiadomić organy skarbowe w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania podatku od wartości dodanej w tym państwie. Następnie - w terminie 30 dni od dokonania pierwszej dostawy - jest zobowiązany przedstawić w polskim urzędzie skarbowym dokument potwierdzający to powiadomienie.

 

Przykład

Podatnik dokonuje dostawy towaru do kontrahenta (osoba fizyczna) we Włoszech, nie przekroczył limitu ustalonego przez tamtejszą administrację podatkową. Chciałby jednak tam rozliczać VAT, zatem 1 lipca 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym w Bydgoszczy zawiadomienie o takim zamiarze. Z opcji opodatkowania transakcji we Włoszech w ramach sprzedaży wysyłkowej może skorzystać dopiero 31 lipca 2007 r.

Należy pamiętać, że wspomniany wyżej wybór miejsca opodatkowania obowiązuje przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w tym trybie. W przypadku gdy podatnik rezygnuje z korzystania z opcji - minimum po 2 latach - jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym pisemne zawiadomienie o rezygnacji.

Do powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku VAT w innym kraju lub o rezygnacji z tej opcji służy druk VAT-21.

Uwaga!

Podatnicy, którzy przekroczyli limit sprzedaży wysyłkowej do danego kraju, nie mają żadnej możliwości wyboru miejsca opodatkowania. Muszą płacić podatek w kraju dokonania dostawy (przeznaczenia towarów).

Ponadto warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski za sprzedaż dokonaną na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (kwartał), dokumentów potwierdzających łącznie dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa przeznaczenia wysyłanych lub dostarczanych towarów.

Dokumentami tymi są:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju,

2) kopia faktury dostawy,

3) dokument potwierdzający odbiór towarów poza terytorium kraju.

W przypadku gdy dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy, dokumentami wskazującymi, że nastąpiła sprzedaż wysyłkowa, mogą być również:

1) korespondencja handlowa z nabywcą (w tym zamówienie),

2) dokument potwierdzający zapłatę za towar.

Ustawa o VAT przewiduje, że podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma obowiązek wystawienia faktury VAT. Nie budzi wątpliwości fakt, iż dopóki dostawa ta jest opodatkowana na terytorium Polski, faktura będzie wystawiona zgodnie z polskimi zasadami dotyczącymi VAT. Jednak gdy transakcja będzie podlegała opodatkowaniu w kraju docelowym, nadal obowiązuje wymóg udokumentowania takiej dostawy fakturą. Ale w tym przypadku wydaje się uzasadnione, aby owa faktura była wystawiona zgodnie z przepisami kraju, w którym czynność została opodatkowana. Posiadanie kopii tego dokumentu jest warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z Polski za dokonaną na terytorium innego państwa członkowskiego, zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami.

Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju opodatkowanej w kraju przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów istnieje możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupach służących tej czynności. Zatem podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy importowane lub nabyte towary (..) dotyczą dostawy towarów (...) dokonanej przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby te czynności były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiadałby dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju opodatkowana w innym państwie członkowskim powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-7 w pozycji 21.

Uwaga: Opisane wyżej zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej nie dotyczą:

• nowych środków transportu,

• towarów z montażem lub instalacją,

• wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

• art. 2 pkt 23, art. 23, art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Anna Dudkowska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA