| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy nabycie licencji to import usług

Czy nabycie licencji to import usług

Podatnik rozprowadza programy telewizyjne siecią kablową do mieszkań. W związku z tymi czynnościami nabył licencję na reemisję rozprowadzanych programów telewizyjnych z Wielkiej Brytanii. Czy dla celów VAT stanowi to import usług niematerialnych?


KAROLINA GIERSZEWSKA

ekspert podatkowy, Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Tak

Nabycie licencji na reemisję programów telewizyjnych stanowi import usług, który dla celów VAT jest rozliczany przez polskiego podatnika.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Na podstawie art. 27 ust. 4 pkt 1 w zw. z ust. 3 ustawy, miejscem świadczenia usług polegających na udzielaniu licencji, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Sprzedaż licencji na reemisję programów telewizyjnych jest bez wątpienia świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT. Ich nabycie stanowi natomiast import usług. Zatem, stroną transakcji, która winna wykazać i rozliczyć czynność na gruncie podatku od wartości dodanej/od towarów i usług, jest polski podatnik VAT. W takim przypadku powinien on (jako nabywca) licencji wystawić fakturę wewnętrzną, a na jej podstawie wykazać i rozliczyć VAT. Za dany okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą wszystkie czynności dokonane w tym okresie.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz 535 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »