| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy odliczyć VAT od zakupów z refundacji

Czy odliczyć VAT od zakupów z refundacji

Otrzymałam pieniądze z powiatowego urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Część z nich przeznaczyłam po dacie rozpoczęcia działalności i rejestracji VAT na zakup materiałów do produkcji. Czy VAT zawarty w fakturach zakupu mogę odliczyć?


TOMASZ KOSIERADZKI

ekspert podatkowy, Sol Financial Services Polska

Tak

Zakup materiałów do produkcji stanowi koszt uzyskania przychodów i w związku z tym naliczony podatek od towarów i usług podlega odliczeniu.

Otrzymane środki pochodziły z funduszu pracy i przyznane zostały na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dofinansowanie podatnik otrzymał po podpisaniu właściwej umowy z powiatowym urzędem pracy, na warunkach w niej przewidzianych.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Uprawnienie to jest zależne od istnienia związku podatku naliczonego podlegającego odliczeniu ze sprzedażą podatnika - uznania za koszt podatkowy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakup materiałów do produkcji, ze środków pochodzących z dofinansowania, stanowi zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodów. Spełniona jest w tym przypadku zarówno przesłanka pozytywna w postaci poniesienia wydatku w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie wystąpiła natomiast przesłanka negatywna, określony wydatek nie został przewidziany w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, odliczenie przysługuje podatnikom, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Z powyższych przepisów wynika, że zakup materiałów do produkcji stanowi koszt uzyskania przychodów i w związku z tym VAT naliczony podlega odliczeniu. Podatnik, w momencie zakupu, był zarejestrowany jako podatnika VAT czynny, co również stanowiło warunek do odliczenia VAT.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »