REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT i akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Faktura VAT RR - kiedy można odliczyć VAT?

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, także w przypadku wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR bez podania daty faktury VAT RR.

Odliczanie VAT przez stowarzyszenia

Stowarzyszenie nie zarejestrowane w ewidencji Urzędu Skarbowego jako podatnik VAT, prowadzące swoją działalność jedynie w oparciu o realizację zadań statutowych, nie ma możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego, a także nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Pracownicy pracują w delegacji na budowach na terenie całego kraju. Zapewniam im hotel i wyżywienie. Dostaję faktury zbiorcze na usługi hotelowe i osobno na catering całodzienny. Czasami są to faktury za całe miesiące. Czy mogę odliczyć VAT z takich faktur?

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia z VAT

Jeżeli biuro rachunkowe, świadczące kompleksowe usługi rachunkowo-księgowe, nie będzie wykonywać usług o charakterze doradczym ani nie będzie udzielać porad prawnych, to może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Zwrot kosztów opłaty pocztowej nie podlega VAT

Jeżeli sprzedawca posiada upoważnienie (pełnomocnictwo) do zawarcia umowy o usługi pocztowe w imieniu i na rachunek kupującego – mamy do czynienia ze zwrotem kosztów opłaty pocztowej i kwota ta nie podlega opodatkowaniu VAT.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W dniu 1 kwietnia 2013 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Nowelizacja wprowadziła wiele zmian porządkujących (dostosowujących przepisy krajowe do regulacji unijnych), mających znaczenie dla wszystkich podatników podatku VAT.

Czy przekazanie towarów do utylizacji podlega VAT

W niektórych sytuacjach zachodzi konieczność pozbycia się towarów w drodze utylizacji. Czy przedsiębiorca, który przekazuje towary do utylizacji jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT?

Kiedy rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 1 lutego 2013 r. Pierwsza dostawa towarów na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT miała miejsce 14 lutego 2013 r., a jej wartość wyniosła 5.000 zł, zaś druga o wartości 16.000 zł miała miejsce 28 lutego 2013 r. W jakim terminie podatnik powinien rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących?

Sprzedaż powypadkowego pojazdu przez ubezpieczyciela

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu kwoty podatku VAT w przypadku zbycia pozostałości pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej?

Czy ubezpieczyciel może odliczyć VAT od gadżetów reklamowych

Czy ubezpieczyciel, przekazujący nieodpłatnie klientom upominki reklamowe, ma prawo do odliczenia od VAT należnego kwoty VAT naliczonego przy nabyciu tych przedmiotów?

Skutki podatkowe przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Czy spółka po przekształceniu ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur wystawionych jeszcze dla osoby fizycznej? Co się dzieje w razie konieczności dokonania korekty faktury VAT?

Zawieszenie działalności a prawo do odliczenia VAT

Czy możliwe jest odliczenie VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? Jakie warunki należy spełnić?

Najważniejsze zmiany w ustawie o VAT 2013

Mimo że od 1 stycznia 2013 r., kiedy to weszło w życie szereg zmian w ustawie o VAT, minęło już trochę czasu, jeszcze raz przybliżamy najważniejsze zmiany w tej ustawie.

Czy przedsiębiorca, który korzystał z faktoringu i windykacji ma prawo korekty VAT

Próba odzyskania wierzytelności przez przedsiębiorcę nie przekreśla prawa do korekty VAT. Przedsiębiorca, który chcąc uzyskać zapłatę za wystawione faktury, korzystał z usług faktoringu i windykacji, nie traci prawa do skorygowania rozliczonego VAT-u jeśli działania te okazałyby się nieskuteczne.

Czy usługi związane z badaniami klinicznymi są zwolnione z VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że usługi świadczone przez szpitale na rzecz sponsora badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż nie są usługami podlegającymi zwolnieniu zgodnie z (sygn. akt I FSK 406/12, wyrok z dnia 20 czerwca 2012 r.).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w WDT

Od początku 2013 r. obowiązek podatkowy dla podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) powstaje w momencie wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż. Jeżeli przedsiębiorca nie wystawi faktury w tym terminie obowiązek rozliczenia się z fiskusem powstanie 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano WDT.

Nadchodzą terminy przejścia na podatki kwartalne - czy warto?

W ostatnich tygodniach lutego mijają terminy pozwalające przedsiębiorcom przejść na kwartalne rozliczanie podatków. W przypadku podatku dochodowego jest to o tyle ważne, że przejścia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Czy warto to zrobić?

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Przed dokonaniem zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

W 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7(13), VAT-7K(7) i VAT-7D(4). Przepisy przejściowe pozwalają do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r. stosować poprzednie wzory. Nie wszyscy jednak podatnicy mogą stosować stare wzory.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.

W 2013 r. należy przechowywać rolki z kas fiskalnych z papierowymi kopiami paragonów fiskalnych za 2011 i 2012 rok. Za wcześniejsze lata rolki mogą zostać trwale zniszczone. Rolki dotyczące sprzedaży wykonanej w 2013 r. należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tego tytułu (czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT

Polski podatnik VAT nabył towary od handlowe od belgijskiego kontrahenta, który legitymuje się polskim NIP? Jak w tej sytuacji nabywca ma rozliczyć VAT?

Czy można odliczyć VAT od paliwa do odśnieżarki

Czy przedsiębiorca, który prowadzi działalność usługową w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów, może odliczać VAT od paliwa do odśnieżarki?

Przekazanie kontrahentom kalendarzy z logo firmy - rozliczenie VAT

Podpowiadamy, jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania przez podatników kalendarzy z logo firmy swoim kontrahentom i pracownikom.

Jak wybrać kasową metodę rozliczania VAT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli chcą wybrać kasową metodę rozliczania VAT, mają w roku 2013 na to czas do 15 stycznia.

Trudniej uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane po rozwodzie

Po rozwodzie zwrot VAT za materiały budowlane nabyte do budowy (remontu) domu lub mieszkania uzyska ten z byłych małżonków, którego nazwisko widnieje na fakturach za te materiały. Dla zwroty VAT nie ma m.in. znaczenia, który z małżonków spłaca kredyt za który kupiono materiały budowlane.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.

Poznaj limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej w 2013 r., a także praktyczne informacje dotyczące zasad ubiegania się o zwrot akcyzy.

Odliczenie VAT naliczonego z faktury wystawionej z błędem

Czynny podatnik VAT rozpoczął w 2012 r. budowę budynku mieszkalno-usługowego. W budynku tym część mieszkalna stanowi ponad 50% całkowitej powierzchni użytkowej budynku. Resztę powierzchni zajmuje część usługowa. Wykonawca budynku wystawił za usługę wykonania stanu surowego fakturę VAT, w której do całej należności zastosował 23% stawkę VAT. Naszym zdaniem wykonawca błędnie wystawił fakturę, ponieważ do usług dotyczących części mieszkalnej powinien zastosować stawkę 8%. Wykonawca nie chce jednak wystawić korekty do faktury. Czy podatnik może odliczyć VAT naliczony z tak wystawionej faktury?

Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą zwolnienia od podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem, realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala (sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS, z dnia 19 stycznia 2012 r.).

Wykup samochodu z leasingu a VAT

Właściciele leasingowanych samochodów osobowych będą mogli od transakcji wykupu dokonywanej po zakończeniu umowy leasingu odliczyć VAT tylko częściowo. Odliczenie całościowe przysługuje posiadaczom pojazdów ciężarowych.

Ostatni rok zwrotu VAT za materiały budowlane [nieruchomości]

Tylko do końca 2013 roku osoby budujące lub remontujące swoje domy lub mieszkania będą mogły uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Od 2014 roku system zwrotu VAT za materiały budowlane ma być zlikwidowany ale z zachowaniem praw nabytych osób, które do końca 2013 roku złożą wniosek o zwrot VAT. Te osoby będą miały 5 lat na wyczerpanie limitu zwrotu.

Kiedy odliczyć VAT, gdy zaginął oryginał faktury?

W przypadku zaginięcia oryginału faktury zakupu towarów lub usług, a także w przypadkach, kiedy ulegnie on zniszczeniu, podstawą do odliczenia VAT-u jest posiadanie duplikatu faktury - po spełnieniu tego wymogu odliczenie podatku następuje w miesiącu otrzymania duplikatu. Jest jednak możliwość odliczenia w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę.

Kiedy nie trzeba wystawiać faktury

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT dokumentują wykonane czynności wystawiając fakturę VAT. Obowiązek wystawienia faktury nie pojawia się jednak zawsze. Dotyczy on jedynie czynności dokonywanych dla innego przedsiębiorcy.

Miejsce odprawy celnej a rozliczenie eksportu

Sprzedaliśmy towar firmie z Kazachstanu. Transportem towarów zajęła się firma transportowa z Białorusi, która dokonała też odprawy celnej. Odprawa miała jednak miejsce nie w Polsce, lecz w Austrii. Czy ma to dla nas znaczenie? Otrzymaliśmy tylko kartę SAD-3. Czy jest to wystarczający dowód do zastosowania stawki eksportowej 0%?

W jakiej wysokości naliczyć VAT dla usług demontażu

Usługi demontażu pokryć dachowych wykonanych z płyt eternitowych zawierających azbest, łącznie z ich przekazaniem do utylizacji wyspecjalizowanemu odbiorcy, podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT w wysokości 8%.

Czy podatnik, który sprzeda firmowy samochód, traci prawo do zwolnienia z VAT

Podatnik, który dokonuje dostawy używanego samochodu osobowego, traci prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT. Zwolnienie to nie dotyczy bowiem dostaw towarów opodatkowanych akcyzą, do których zalicza się samochody.

Czy kradzież towarów wymaga korekty VAT

Podatnikom VAT z zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Możliwość ta jest jednak uzależniona od przeznaczenia danego towaru do wykonywania czynności opodatkowanych. Czy zatem w przypadku kradzieży towarów, przeznaczonych do sprzedaży, przedsiębiorca musi dokonać korekty dokonanego już odliczania podatku VAT naliczonego?

Kiedy nie można pomniejszyć VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów?

Niektórzy przedsiębiorcy, mimo rejestracji jako podatnicy VAT, nie mają prawa do obniżenia VAT-u od sprzedaży, o VAT od zakupów. Wówczas nabywcy usług lub towarów od tych firm, także nie mogą dokonać odliczeń. W niektórych przypadkach, takie transakcje dokumentowane są fakturą VAT marża, która nie posiada wyszczególnionej kwoty VAT.

Czy wniesienie aportem własnej wierzytelności podlega VAT

Wniesienie aportem wierzytelności nabytej przez podatnika (wnoszącego aport) na własny rachunek i za własne środki nie podlega u niego opodatkowaniu VAT. Wierzytelności nie są towarami. Tym samym aport wierzytelności własnej nie jest dostawą towarów.

Uważaj z jakiej faktury odliczasz VAT

Faktura VAT obok dokumentu celnego, według generalnej zasady stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT. Należy jednak pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których pomimo posiadania takiego dokumentu, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku.

Jak prowadzić firmę i nie płacić VAT-u?

Drobnym przedsiębiorcom, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 150 000 zł, z zasady przysługuje prawo do zwolnienia z VAT. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku muszą samodzielnie wyliczyć przysługujący im limit.

Faktura nie zawsze jest konieczna. Jakim dokumentem można udokumentować koszt?

Do udokumentowania kosztu firmowego najczęściej służą faktura lub rachunek, ale nie są to jedyne sposoby potwierdzenia wydatku. Jakie jeszcze dokumenty uprawniają przedsiębiorcę do zapisania zakupu po stronie kosztów uzyskania przychodu?

Bankowóz to nie jedyny sposób na pełne odliczenie VAT

Przedsiębiorcy, których profil działalności gospodarczej nie uzasadnia zakupu samochodu ciężarowego albo specjalistycznego, jakim jest np. bankowóz, mogą rozważyć inną opcję, która zapewni pełne prawo do odliczenia VAT-u od samochodu osobowego – rozszerzenie przedmiotu działalności o wynajem samochodów osobowych.

Czy przeprowadzenie szkolenia na zlecenie innej firmy korzysta ze zwolnienia z VAT

Firma organizująca szkolenie finansowane ze środków publicznych może zlecić jego przeprowadzenie innej firmie i nie straci prawa do zwolnienia z VAT. W żadnym przepisie nie postawiono wymogu, aby podmiot organizujący szkolenie był jednocześnie podmiotem, który je przeprowadzi. W konsekwencji podwykonawca może do świadczonych usług również zastosować zwolnienie, gdy wykonuje usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego.

Za 21 złotych możesz bezpieczniej odliczyć VAT

W przypadku gdy przedsiębiorca ma wątpliwości, np. co do rzetelności swojego kontrahenta może sprawdzić jego status jako podatnika VAT. Pozwoli to na bezpieczniejsze odliczenie VATu z otrzymanej faktury. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty w wysokości 21 zł.

Można prowadzić szkolenia i nie płacić VAT-u

Usługi szkoleniowe będą zwolnione z VAT, w przypadku gdy odbywać się będą w ramach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Organizator musi jednak spełnić określone warunki.

Jak rozliczać import usług?

Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z usług zagranicznych wykonawców. W wielu przypadkach jest to tanie i wygodne rozwiązanie zwłaszcza, gdy chodzi o usługi świadczone drogą elektroniczną. Co warto wiedzieć o rozliczaniu importu usług?

E-faktura - fakty i mity

System faktur elektronicznych niesie za sobą znaczne korzyści ekonomiczne, logistyczne i ekologiczne. Wciąż jednak wiele firm i klientów obawia się wiarygodności e-faktury, przez co tylko co dziesiąta faktura w Polsce ma postać elektroniczną.

VAT od rozwiązywanych przez firmy umów najmu lokali wciąż budzi wątpliwości

Odszkodowanie wypłacone z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu przez przedsiębiorcę z przyczyn ekonomicznych nie podlega opodatkowaniu VAT – uważają eksperci. Niestety organy podatkowe często nakazują podatek zapłacić.

Korekta faktury a deklaracja VAT-7 - miesiąc bieżący czy wystawienia faktury?

Poznaj odpowiedź ekspert INFORLEX.PL na pytanie zadane podczas dyżuru telefonicznego.

Czy zorganizowanie wyjazdu integracyjnego dla pracowników podlega VAT

Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego dla pracowników nie podlega VAT. Tak wynika z pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 maja 2012 r. (nr IPTPP1/443-184/12-3/MS), którego fragment przedstawiamy poniżej.

REKLAMA