| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy od sprzedaży gruntów rolnych jest VAT

Czy od sprzedaży gruntów rolnych jest VAT

Jestem rolnikiem i podatnikiem VAT na zasadach ogólnych. Zamierzam sprzedać część gruntów, ale nadal będę prowadził gospodarstwo rolne. Czy sprzedaż gruntów rolnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?


ZBIGNIEW BŁASZCZYK

doradca podatkowy GRNB-Partner

Nie

Jeśli grunty rolne są terenami niezabudowanymi i nie są zabudowane ani przeznaczone pod zabudowę, to ich dostawa jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Definicję podatnika podatku od towarów i usług znajdujemy w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.). Stanowi ona, że podatnikiem VAT są m.in. osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Wobec powyższego, dla rolnika będącego podatnikiem VAT na zasadach ogólnych ważne będą zasady dotyczące sprzedaży gruntów. Można domniemywać, że grunty rolne, o których mowa w pytaniu, to grunty niezabudowane (i tak przyjmiemy do dalszych rozważań) i zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 9 ustawy podlegają zwolnieniu z opodatkowania. Przepis ten zwalnia bowiem z podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Problem sprawia jednak sformułowanie użyte przez ustawodawcę w końcowej części przywołanego przepisu. Oczywiste jest, że grunty rolne nie są terenami budowlanymi, ale czy są one terenami (gruntami) przeznaczonymi pod zabudowę? Owszem, mogą być. Wyjaśnienia, czy przedmiotem transakcji jest teren budowlany czy przeznaczony pod zabudowę należy szukać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w którym musi znajdować się przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania. Problem jednak polega na tym, że nie wszędzie są obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma takiego planu, decyduje zakwalifikowanie danego obszaru w ewidencji budynków i gruntów, chyba że z datą późniejszą została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzje takie wydaje się wyłącznie w przypadku braku planu miejscowego.

Reasumując, fakt, że teren jest wykorzystywany jako grunt rolny (oczywiście niezabudowany) nie jest wystarczającym by skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Jeśli status terenu, o którym mowa w pytaniu, będzie odpowiadał wymogom wynikającym z wymienionej normy prawnej, to podatnik może takie zwolnienie zastosować. Pamiętać jednak należy o brzmieniu art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z którego wynika, że sprzedaż i zamiana dokonywane w obrocie nieruchomościami podlegają temu podatkowi, nawet wtedy, gdy są dokonywane przez podatnika podatku VAT, ale są przez ustawę o podatku od towarów i usług od VAT zwolnione.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535, ze zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »