| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy zestaw produktów opodatkować jedną stawką VAT

Czy zestaw produktów opodatkować jedną stawką VAT

Jak opodatkować VAT zestaw dwóch lub więcej rzeczy sprzedawanych łącznie w ramach sprzedaży pakietowej?


KRZYSZTOF HEJDUK

doradca podatkowy, partner w firmie KPT Doradcy Podatkowi

W praktyce gospodarczej powszechne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie sprzedaży poprzez stosowanie mechanizmu, tzw. sprzedaży pakietowej. Sam mechanizm sprzedaży jest dość prosty. W ramach jednej dostawy (transakcji sprzedaży) podatnik łączy dwa lub więcej różnych towarów w jeden zestaw (zawierający np. płyn do mycia naczyń oraz proszek do prania) i dokonuje sprzedaży takiego zestawu (pakietu) za jedną łączną cenę.

Cena, która oferowana jest nabywcy, nie podlega rozbiciu na elementy składowe, stąd nabywca nie wie, jaka jest wartość poszczególnych produktów wchodzących w skład zestawu. Problemem jest jednoznaczne sklasyfikowanie takiej transakcji dla celów VAT i określenie, czy w takim przypadku mamy do czynienia z jedną transakcją podlegającą opodatkowaniu VAT czy powinniśmy taką sprzedaż traktować jako dwie związane ze sobą transakcje - jedną sprzedaży produktu podstawowego, drugą nieodpłatnego przekazania gratisowego dodatkowego towaru.

W przypadku, jeżeli uznamy, że sprzedaż zestawu to jedna transakcja, dla celów VAT powstaje dodatkowe pytanie - jak rozliczyć taką transakcję i jaką stawkę VAT zastosować, jeżeli produkty połączone w pakiet opodatkowane są według różnych stawek VAT (np. książka i płyta), tj. czy powinniśmy uznać, że zestaw to funkcjonalnie jeden produkt i powinniśmy zastosować stawkę właściwą dla produktu podstawowego (np. obniżoną do całej transakcji w przypadku sprzedaży książek wraz płytami CD), czy pomimo że produkty połączone w zestaw to faktycznie dwa odrębne towary i każdy z nich powinien być opodatkowany według właściwej stawki.

Należy stwierdzić, że nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na powyższe pytanie i tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego stanu faktycznego. W przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że cała dostawa powinna być opodatkowana według stawki właściwej dla produktu podstawowego.

W przypadku natomiast, jeżeli mamy do czynienia z dwoma różnymi produktami, które mogą być zbywane odrębnie i połączenie w pakiet tylko dla celów uatrakcyjnienia sprzedaży, mamy do czynienia z jedną transakcją sprzedaży dwóch lub więcej produktów. W takim przypadku każdy z produktów powinien być opodatkowany według stawki właściwej dla danego towaru.

W praktyce występują także sytuacje, gdy sprzedaż pakietowa powinna być uznana dla celów rozliczeń VAT jako dwie odrębne transakcje, tj. w przypadku, jeżeli obok sprzedaży produktu podstawowego nieodpłatnie wydajemy dodatkowy gratis, gadżet. W takim przypadku konieczne jest opodatkowanie jednej transakcji jako transakcji sprzedaży, natomiast drugiej z transakcji jako nieodpłatnego wydania. Nie zawsze taka klasyfikacja transakcji jest niekorzystna dla podatników - w większości przypadków dodatkowy gratis nie będzie opodatkowany VAT, gdyż jego cena jednostkowa nie przekracza 5 złotych.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że nie ma jednej uniwersalnej zasady opodatkowania sprzedaży pakietowej. Konsekwencje podatkowe zależą w szczególności od warunków stosowanej przez podatnika formy promocji sprzedaży.

(AT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK