| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jakie usługi zaliczamy do usług pomocniczych dla eksportu

Jakie usługi zaliczamy do usług pomocniczych dla eksportu

Spółka świadczy usługi polegające m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych, np. karnetu, i dokonywaniu zgłoszeń celnych towaru, który ma być wywieziony poza terytorium Wspólnoty

i który:

• jest towarem wspólnotowym - np.: pierwotna odprawa celna została dokonana w Niemczech, a w Polsce „otwierany” jest jedynie karnet TIR;

• nie jest towarem wspólnotowym - przejeżdża tranzytem (w rozumieniu przepisów celnych) przez Polskę z koniecznością dokonania odpowiednich odpraw celnych w momencie wwozu i wywozu poza granice Wspólnoty.

Czy opisana usługa może być traktowana jako bezpośrednio związana z organizacją eksportu towarów w rozumieniu prawa podatkowego, a więc opodatkowana stawką VAT 0%?

RADA

Jeżeli wykonywane usługi są związane z eksportem towarów, będą opodatkowane stawką 0%. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Obniżoną stawkę VAT w wysokości 0% można stosować w przypadku eksportu towarów. W art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT przewidziano, że obniżoną stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się również do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych. W przypadku usług stawkę 0% można zastosować, pod warunkiem że będą spełnione dwa warunki:

• usługi będą polegać na organizacji eksportu, a w szczególności na wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych,

• wykonana usługa będzie miała związek z eksportem

W Państwa przypadku pierwszy warunek jest spełniony. Należy się więc zastanowić, czy w tym przypadku dochodzi do eksportu towarów.

Pojęcie eksportu zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 8 ustawy. Przez eksport towarów należy rozumieć potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 (dostaw towarów, które podlegają opodatkowaniu), jeżeli wywóz jest dokonany przez:

• dostawcę lub na jego rzecz, lub

• nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Państwa spółka świadczy usługi polegające m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych, np.: karnetu TIR (jeżeli transport międzynarodowy ma się odbyć pod procedurą karnetu TIR) i dokonywaniu zgłoszeń celnych dotyczących towaru, który ma być wywieziony poza terytorium Wspólnoty i który jest wywożony poza terytorium kraju przez podmioty niemające siedziby w Polsce.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »