| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > W jakim terminie powinna być wystawiona faktura korygująca

W jakim terminie powinna być wystawiona faktura korygująca

Gdy nabywca zwraca nam towar lub udzielamy rabatu, wystawiamy fakturę w terminie 7 dni od dnia tego zdarzenia. Czy postępujemy prawidłowo? Czy przepisy określają, kiedy powinna być wystawiona taka faktura?


RADA

Przepisy nie określają, kiedy powinna być wystawiona faktura korygująca. Powinna być wystawiona niezwłocznie, gdyż ewentualna kontrola może spowodować brak prawa do korekty w niektórych przypadkach. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Termin wystawienia faktury korygującej nie został przez ustawodawcę uregulowany wprost.

Zgodnie z § 16 ust. 6 i § 17 ust. 6 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przepisy § 9 ust. 5-7 i § 11 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących. Zatem wśród przepisów wskazanych jako te, które należy stosować odpowiednio do faktur korygujących, nie zostały wymienione przepisy dotyczące terminu wystawiania tych faktur.

Przepisy określają tylko, jakie okoliczności powodują obowiązek wystawienia faktury korygującej. Według § 16 ust. 1 rozporządzenia w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

• udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy,

• dokonano zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,

• dokonano zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu

- podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Jak z tego wynika, podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury korygującej w przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w tych przepisach.

Ponieważ ustawodawca nie wskazał konkretnego terminu, w jakim faktura korygująca powinna zostać wystawiona, dlatego należy uznać, że wystawienie faktury korygującej w każdym terminie jest prawidłowe. Należy pamiętać, że można wystawiać faktury korygujące do czasu, gdy okres, w którym rozliczono fakturę pierwotną, uległ przedawnieniu. Nie ma znaczenia, że fakturę korygującą rozliczamy na bieżąco, w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Pojawiają się interpretacje, że faktura korygująca powinna być wystawiona w dniu zaistnienia zdarzenia, które jest powodem wystawienia faktury korygującej. „Zdarzenia (okoliczności) stanowiące podstawę korekty powinny zostać udokumentowane przez podatnika fakturą korygującą wystawioną z datą zaistnienia tego zdarzenia (okoliczności). Spółka powinna wystawić fakturę korygującą w przypadku zaistnienia przesłanki ku temu, przy czym dokument wystawiony przez nabywcę energii elektrycznej, tj. przedsiębiorstwo energetyki przemysłowej, w postaci oświadczenia może w takim przypadku stanowić walor dowodowy potwierdzający zasadność dokonanej korekty na gruncie rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług” (pismo z 5 maja 2005 r. nr PP II 443/1/208/252/06 Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego).

Z tym stanowiskiem nie możemy się jednak zgodzić, ponieważ żaden przepis nie określa takiego terminu. Jedynym ograniczeniem jest przedawnienie zobowiązania za okres, w którym rozliczono fakturę pierwotną. W przypadku faktur, w wyniku których następuje podwyższenie podatku należnego i podatnik jest zobowiązany do ich rozliczenia w miesiącu, w którym rozliczono fakturę pierwotną, nie należy zwlekać z wystawieniem faktur korygujących, ponieważ w przypadku ewentualnej kontroli możemy zostać pozbawieni tego prawa.

• § 16-17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »