| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Nabyłem prawo własności do lokalu mieszkalnego w 1999 roku. Mam zamiar przekształcić to prawo w prawo odrębnej własności (czyli z udziałem w gruncie). Nie uda mi się jednak tego zrobić w tym roku. W związku z tym mam pytanie, czy od nowego roku w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność obowiązywać będzie wyższa stawka VAT? Czy w ogóle ustawa o VAT znajduje zastosowanie w przypadku takiego przekształcenia?

EKSPERT WYJAŚNIA

MONIKA MAZUR

prawnik, Auxilium

Nie

Ustanowienie na rzecz podatnika odrębnej własności lokalu po 1 stycznia 2008 r. nie będzie dla niego bardziej kosztowne niż obecnie, jeśli budynek mieszkalny spełni warunki umożliwiające uznanie go za towar używany.

Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe w Polsce kształtuje się w znacznej mierze na zasadach spółdzielczości. Ustawodawca proponuje szeroki wachlarz form prawnych uprawniających do posiadania lokalu. W ostatnich latach dominującą formą jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowiące wedle prawa cywilnego ograniczone prawo rzeczowe. Pokrótce można scharakteryzować to prawo jako oderwane od gruntu prawo własności jedynie lokalu mieszkalnego, bez prawa do gruntu, na którym zlokalizowany jest budynek mieszkalny. Dodatkowo właściciel takiego mieszkania w dalszym ciągu pozostaje członkiem spółdzielni i ciążą na nim obowiązki nałożone przez spółdzielnię (np. konieczność ponoszenia nakładów na fundusz remontowy). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może zostać przekształcone w odrębną własność do lokalu.

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca 2007 r., zmodyfikowała zasady ubiegania się o zmianę spółdzielczego ograniczonego prawa rzeczowego w prawo własności. Zatem przekształcenie to zgodnie z art. 17 ust. 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych następuje na pisemny wniosek zainteresowanego, po dokonaniu:

• spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;

• spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11,

w terminie trzech miesięcy od złożenia wniosku.

Spółdzielnia nie ma prawa odmówić ustanowienia odrębnej własności do lokalu mieszkalnego. Ustanowienie odrębnej własności lokalu, tj. chwila podpisania aktu notarialnego, jest momentem, w którym powstaje po stronie spółdzielni obowiązek podatkowy naliczenia VAT. Jest to związane z faktem zdefiniowania ustanawiania, ale i przekształcania spółdzielczych praw do lokali jako dostawy towarów. Artykuł 7 ust. 1 pkt 5 statuuje, iż ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkaniowego na rzecz członka spółdzielni jest dostawą towarów. Nabywca odrębnej własności lokalu nie jest zatem podatnikiem bezpośrednim VAT zobowiązanym do jego naliczenia, a tym bardziej jego odprowadzenia. Jednakże nie ulega wątpliwości, że spółdzielnia dokonująca dostawy towaru musi odprowadzić VAT, tak więc z pewnością w cenie nabycia zostanie ujęta odpowiednia kwota stanowiąca cześć podatkową.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »