| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Nabyłem prawo własności do lokalu mieszkalnego w 1999 roku. Mam zamiar przekształcić to prawo w prawo odrębnej własności (czyli z udziałem w gruncie). Nie uda mi się jednak tego zrobić w tym roku. W związku z tym mam pytanie, czy od nowego roku w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność obowiązywać będzie wyższa stawka VAT? Czy w ogóle ustawa o VAT znajduje zastosowanie w przypadku takiego przekształcenia?

Do końca 2007 roku czynności przekształcenia praw spółdzielczych oraz ustanawiania odrębnej własności do lokalu mieszkalnego na mocy art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) są zwolnione z VAT - czyli stosowana jest stawka 0 proc. Jednakże od 1 stycznia 2008 r. stawka ta ulegnie zmianie i będzie wynosić 7 proc. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 23 października 2007 r. (III SA/Wa 1518/2007) orzekł, iż (...) do końca 2007 r. zerową stawkę VAT stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego. Ustanowienie odrębnej własności nowego lokalu także jest opodatkowane zerową stawką VAT.

Należy dodać, że jeśli zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 - definiujące pojecie tzw. towarów używanych - to podatnik - spółdzielnia będzie zwolniony z podatku VAT. Powyższa teza znajduje potwierdzenie w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 9 listopada 2005 r. nr PPB1-4407/I/71/2005.

Reasumując, czytelnik sam nie zostanie zobowiązany do zapłaty podatku VAT, ale ustanowienie na jego rzecz odrębnej własności lokalu po 1 stycznia 2008 r. może być dla niego bardziej kosztowne. Nie będzie, jeśli budynek mieszkalny spełni warunki, żeby być uznanym za towar używany - i spółdzielnia nie będzie zobligowana do zapłaty podatku VAT.

Oprac. ŁUKASZ ZALEWSKI

PODSTAWA PRAWNA

Art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK