| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Nabyłem prawo własności do lokalu mieszkalnego w 1999 roku. Mam zamiar przekształcić to prawo w prawo odrębnej własności (czyli z udziałem w gruncie). Nie uda mi się jednak tego zrobić w tym roku. W związku z tym mam pytanie, czy od nowego roku w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność obowiązywać będzie wyższa stawka VAT? Czy w ogóle ustawa o VAT znajduje zastosowanie w przypadku takiego przekształcenia?


IZBA SKARBOWA W POZNANIU ODPOWIEDZIAŁA Gazecie Prawnej

Tak

Przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu nabytego w 1999 roku w odrębną własność jest dostawą towarów, jednakże korzysta ze zwolnienia przedmiotowego ze względu na charakter lokalu będącego przedmiotem tej czynności.

W art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług w istocie nie wymienia się jako czynności uznawanej za dostawę towarów przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność. Jednakże analiza przepisów przejściowych i końcowych do ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), w szczególności art. 42-45, prowadzi do wniosku, że wyodrębnienie własności lokalu (w drodze uchwały spółdzielni mieszkaniowej) stanowi dla członka spółdzielni mającego spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu podstawę do żądania przeniesienia własności lokalu. Natomiast czynność przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu wymieniona jest w wyżej wskazanym przepisie art. 7. Jako prawo związane z własnością lokalu uznaje się udział w nieruchomości wspólnej, co wynika z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.), który to przepis stosuje się odpowiednio do określenia wielkości udziałów w lokalach spółdzielczych. Nie ma zatem podstaw do twierdzenia, że po 1 stycznia 2008 r. czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Należy jednak zwrócić uwagę, że skoro czynność tę uznaje się za dostawę towarów, do 31 grudnia 2007 r. na podstawie art. 146 par. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT do przeniesienia własności lokalu mieszkalnego stosuje się stawkę 0 proc., natomiast po 1 stycznia 2008 r. czynność ta będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, który zwalnia od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Zwolnienie to nie dotyczy jednak części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Reasumując, co do zasady przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu nabytego w 1999 roku w odrębną własność jest dostawą towarów, jednakże korzysta ze zwolnienia przedmiotowego ze względu na charakter lokalu będącego przedmiotem tej czynności.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »