| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Nasza spółka udzieliła swojemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na określony cel (spłacanej w 20 ratach). Działalność finansowa nie wchodzi w zakres działalności obu firm, które są podatnikami VAT. Czy świadczenie tej usługi korzysta ze zwolnienia z VAT? Pożyczki udzielane są sporadycznie.

Jednak pojawiają się też odmienne opinie. W piśmie z 15 grudnia 2006 r. Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nr 1472/RPP1/443-745/ /06/KUL czytamy: „Sporadyczne udzielenie pożyczki z własnych środków, a nie ze środków w tym celu gromadzonych, nie wypełnia zatem warunków, aby sklasyfikować tę czynność jako usługę w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zarówno w świetle obecnie obowiązujących przepisów, jak i ustawy z 1993 r.”.

Takie stanowisko uznał za błędne WSA w Warszawie w wyroku z 13 lipca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 3554/06: „Wywodzi, iż z przepisów tych wynika, że ustawodawca europejski uznał za działalność gospodarczą wykorzystywanie wszelkiego majątku w celu uzyskiwania z tego tytułu stałego dochodu. Pieniądze nie zostały wyłączone z majątku z którego można osiągać stały dochód. Niewątpliwie pieniądze należy zaliczyć do „tangible property”. W polskim tłumaczeniu dyrektywy użyto zwrotu „majątek rzeczowy”, co podkreśla rozumienie rzeczy na gruncie prawa polskiego jako przedmiotów materialnych (art. 45 k.c.), i które to pojęcie rzeczy obejmuje pieniądz polski. Zatem, jak wywodzi Skarżąca, w wyniku analizy art. 4 VI Dyrektywy należy dojść do wniosku, że podatnikiem podatku VAT jest podmiot wykorzystujący majątek rzeczowy (pieniądze) w celu uzyskiwania z tego tytułu stałego dochodu (odsetek w 60 ratach)”.

Dlatego udzielenie pożyczki będzie czynnością zwolnioną z VAT. Oznacza to, że nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

• art. 43 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1392

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK