| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Nasza spółka udzieliła swojemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na określony cel (spłacanej w 20 ratach). Działalność finansowa nie wchodzi w zakres działalności obu firm, które są podatnikami VAT. Czy świadczenie tej usługi korzysta ze zwolnienia z VAT? Pożyczki udzielane są sporadycznie.


RADA

Tak, świadczenie tej usługi jest zwolnione z VAT. Pojawiają się opinie, że sporadyczne lub jednorazowe świadczenie usługi nie oznacza wykonania usługi przez podatnika VAT i nie podlega w ogóle opodatkowaniu VAT. Co oznaczałoby, że podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

UZASADNIENIE

Aby dana czynność spełniała wymogi przewidziane w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a zatem była czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, musi stanowić działalność gospodarczą określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Świadczący usługę musi ją świadczyć w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej. Dlatego aby świadczona przez Państwa usługa podlegała opodatkowaniu VAT (zwolnieniu z VAT), musi być wykonana w ramach działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu. Jeśli będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym będą kwalifikowane do usług finansowych (PKWiU 65.22.10-00.90). Będą one zatem podlegały opodatkowaniu VAT, z tym że usługi te korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Jak zostało wskazane w pytaniu, udzielanie pożyczek nie należy do przedmiotu działalności Państwa spółki. Jednak to nie wpis do działalności gospodarczej będzie decydujący, czy w tym przypadku dochodzi do świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu VAT.

Dlatego należy ocenić, czy zachodzi przesłanka określona w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a więc czy dokonana czynność wskazuje na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Wykonanie czynności nawet jednorazowo ze wskazaniem na zamiar częstotliwego wykonywania tej działalności dotyczy wszystkich podatników, o których mowa w ust. 2 art. 15 ustawy o V AT, nie zaś jedynie osób niebędących przedsiębiorcami.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku. Nie ma znaczenia, że udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem Państwa działalności.

Jak czytamy w piśmie z 15 czerwca 2007 r. Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu nr DWUS DP-443-24/07: „Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonej czynności nie ma więc znaczenia, czy jej rodzaj został wymieniony w umowie Spółki w ramach jej zakresu przedmiotowego. Status podatnika podatku od towarów i usług jest bowiem kategorią obiektywną, niezależną od tego, jak sformułowana jest umowa Spółki”.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK