| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Z wierzycielem została zawarta ugoda. Część zobowiązania uregulowano przelewem, natomiast 2/3 zobowiązano się uregulować, przekazując materiały służące do produkcji i wystawiając dowód wydania. Jaki jeszcze dokument powinien być wystawiony? Wierzyciel nie chce przyjąć faktury VAT.


RADA

Nie, przekazanie materiałów stanowi rekompensatę powstałej uprzednio należności, a nie dostawę towaru. Wystawiony dowód wydania można uzupełnić o protokół lub oświadczenie wierzyciela, z których wynikałoby, że wartość przekazanych firmie materiałów jest formą uregulowania należności.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o VAT nie określają sposobu dokumentowania regulowanych należności powstałych z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usług, w formie przekazania towaru lub innej. Sposób dokumentowania takich należności pozostaje poza jej zakresem. Z całą pewnością czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą VAT z tego względu, że nie jest czynnością podlegająca regulacjom tej ustawy. Nie stanowi ona również dostawy towaru. Fakturą VAT dokumentowana jest sprzedaż towarów i usług oraz czynności zrównane z nią w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wystawienie jej rodzi obowiązek podatkowy w VAT. Mogą nią być dokumentowane również nabycia towaru i usługi, ale tylko wówczas, gdy ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru lub import usługi. W przedstawionej sytuacji firma nie nabywa towaru w ramach transakcji kupna-sprzedaży, tylko w ramach rekompensaty powstałej należności z wystawionej uprzednio faktury dokumentującej dostawę towaru. Jeżeli nawet w takiej sytuacji dopuszczalne byłoby udokumentowanie tej czynności fakturą VAT, to przede wszystkim jej wystawcą powinien być dostawca towaru, a nie firma będąca nabywcą. Wystawienie faktury rodziłoby jednak powstanie nowej należności z niej wynikającej. Wydaje się, że w przedstawionej sytuacji dowód wydania materiałów jest dokumentem prawidłowym. Z jego treści powinno jednak wynikać, że wartość dostarczonych towarów jest pokryciem powstałej należności. Jeżeli nie spełnia on tego warunku, strony powinny uzupełnić go o taki dokument, którym może być np. protokół przekazania materiałów albo oświadczenie wierzyciela.

• art. 2 pkt 22, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK