| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Czy raport dobowy z kasy fiskalnej powinien zostać sporządzony przed godziną 24.00 tego samego dnia co rozpoczęcie sprzedaży, a po godzinie 24.00 sprzedaż przechodzi na nowy dzień?


RADA

Raport dobowy powinien być wydrukowany z kasy fiskalnej do końca dnia, w którym dokonywana była sprzedaż, czyli do godzi 24.00. Może być dokonany również po tym czasie, ale przed wykonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników podatnicy użytkujący kasy rejestrujące do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego zobowiązani są do sporządzania:

• raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz

• raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Przepisy nie określają innych zasad sporządzania raportów kasowych, w zależności od specyfiki świadczonych usług czy rodzaju prowadzonej działalności, np. usług gastronomicznych. Oznacza to, że wydruki raportów kasowych powinny być wykonane w ściśle określonych odcinkach czasu, tj. w okresie jednej doby liczonej od godz. 00.00 do godz. 24.00 tego samego dnia, w którym miała miejsce sprzedaż. Zatem raport kasowy za dany dzień powinien być sporządzony do godz. 24.00 tego samego dnia, a najpóźniej przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Po godzinie 24.00 tego dnia sprzedaż będzie ewidencjonowana już w dacie dnia następnego, czyli w konsekwencji uwzględniona zostanie w następnym raporcie dobowym. Nie jest zatem prawidłowe przyjęcie zasady wydruku raportów kasowych dopiero w chwili zamknięcia lokalu (np. po północy), ponieważ obejmowałby on również częściową sprzedaż z następnego dnia.

Celem takiego wydruku jest zestawienie łącznej kwoty sprzedaży brutto w każdej ze stawek VAT oraz kwoty należnego VAT od każdej z nich od dokonanej w danym dniu sprzedaży, która była rejestrowana w pamięci operacyjnej kasy fiskalnej typu RAM. Raport dobowy powinien być zatem sporządzony wyłącznie na zakończenie dnia, w którym prowadzona była sprzedaż. Te same zasady odnoszą się do raportu miesięcznego.

Pewne problemy mogą wystąpić przy świadczeniu usług gastronomicznych w restauracji, gdy obsługa klienta rozpocznie się przed północą (i zostanie wprowadzona do kasy), a zakończy się po godz. 00.00, czyli w następnej dobie. W takiej sytuacji możliwe jest sporządzenie raportu dobowego po jej zakończeniu ubiegłego dnia, jednakże nie później niż przed wprowadzeniem do kasy pierwszej sprzedaży dokonanej w rozpoczętej dobie.

• § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK