| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Czy raport dobowy z kasy fiskalnej powinien zostać sporządzony przed godziną 24.00 tego samego dnia co rozpoczęcie sprzedaży, a po godzinie 24.00 sprzedaż przechodzi na nowy dzień?


RADA

Raport dobowy powinien być wydrukowany z kasy fiskalnej do końca dnia, w którym dokonywana była sprzedaż, czyli do godzi 24.00. Może być dokonany również po tym czasie, ale przed wykonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników podatnicy użytkujący kasy rejestrujące do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego zobowiązani są do sporządzania:

• raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz

• raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Przepisy nie określają innych zasad sporządzania raportów kasowych, w zależności od specyfiki świadczonych usług czy rodzaju prowadzonej działalności, np. usług gastronomicznych. Oznacza to, że wydruki raportów kasowych powinny być wykonane w ściśle określonych odcinkach czasu, tj. w okresie jednej doby liczonej od godz. 00.00 do godz. 24.00 tego samego dnia, w którym miała miejsce sprzedaż. Zatem raport kasowy za dany dzień powinien być sporządzony do godz. 24.00 tego samego dnia, a najpóźniej przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Po godzinie 24.00 tego dnia sprzedaż będzie ewidencjonowana już w dacie dnia następnego, czyli w konsekwencji uwzględniona zostanie w następnym raporcie dobowym. Nie jest zatem prawidłowe przyjęcie zasady wydruku raportów kasowych dopiero w chwili zamknięcia lokalu (np. po północy), ponieważ obejmowałby on również częściową sprzedaż z następnego dnia.

Celem takiego wydruku jest zestawienie łącznej kwoty sprzedaży brutto w każdej ze stawek VAT oraz kwoty należnego VAT od każdej z nich od dokonanej w danym dniu sprzedaży, która była rejestrowana w pamięci operacyjnej kasy fiskalnej typu RAM. Raport dobowy powinien być zatem sporządzony wyłącznie na zakończenie dnia, w którym prowadzona była sprzedaż. Te same zasady odnoszą się do raportu miesięcznego.

Pewne problemy mogą wystąpić przy świadczeniu usług gastronomicznych w restauracji, gdy obsługa klienta rozpocznie się przed północą (i zostanie wprowadzona do kasy), a zakończy się po godz. 00.00, czyli w następnej dobie. W takiej sytuacji możliwe jest sporządzenie raportu dobowego po jej zakończeniu ubiegłego dnia, jednakże nie później niż przed wprowadzeniem do kasy pierwszej sprzedaży dokonanej w rozpoczętej dobie.

• § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK