| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Jak rozliczyć leasing samochodu, gdy leasingobiorcą jest firma austriacka? Koszty związane z leasingiem ponosi nasza firma. Czy VAT z tego tytułu rozlicza firma austriacka na zasadzie importu usług?

Należy pamiętać, że taką dostawę wykazujemy również w informacji podsumowującej.

2) Leasing operacyjny, w przypadku którego uznaje się, że leasingodawca świadczy usługę; mamy z nim do czynienia wtedy, gdy umowa nie przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione, jeżeli wykup nie jest obowiązkowy. Dla usług leasingu przewidziano szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia. Jest nim to miejsce, gdzie nabywca usługi ma siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania. Zasada ta ma zastosowanie do rzeczy ruchomych, z wyjątkiem środków transportu. W pytaniu nie zostało wskazane, co jest przedmiotem leasingu. Dlatego jeśli jest to:

• samochód - miejsce świadczenia ustala się na zasadach ogólnych, to znaczy miejsce świadczenia znajduje się w kraju, gdzie leasingodawca, czyli Państwa firma, ma siedzibę. Co oznacza, że taką usługę rozliczamy na takich samych zasadach jak transakcję krajową;

• inna rzecz ruchoma niż samochód - jest to miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. W takim przypadku leasingobiorca powinien rozliczyć VAT na zasadzie importu usług w swoim kraju. Państwa firma powinna wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy nabywca

Gdy leasing będziemy uznawać za usługę, należy wspomnieć również o art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, który za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje również przemieszczenie przez podatnika VAT lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Oznaczałoby to obowiązek rozliczenia również wewnątrzwspólnotowej dostawy. Jednak od tej zasady przewidziano wyjątek. Przemieszczenia towarów własnych przez podatnika VAT lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jeżeli towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, w celu świadczenia usług przez tego podatnika. Gdy umowa leasingu została zawarta na okres dłuższy niż 24 miesiące, należy rozliczyć VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy. Na podstawie art. 29 ust. 11 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia (bez VAT) nie istnieje - koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. Należy pamiętać, że możliwość zastosowania stawki 0% w takim przypadku będzie uzależniona od rejestracji Państwa firmy jako podatnika VAT UE zarówno w kraju, jak i w tym innym kraju UE.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »