| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Jak rozliczyć leasing samochodu, gdy leasingobiorcą jest firma austriacka? Koszty związane z leasingiem ponosi nasza firma. Czy VAT z tego tytułu rozlicza firma austriacka na zasadzie importu usług?

Przykład

Spółka ABC oddała w leasing maszynę firmie, która ma swoją siedzibę w Austrii i tam też maszyna będzie używana. Umowa leasingu została podpisana na 36 miesięcy.

Maszyna została zakupiona za kwotę 120 000 zł + 26 400 VAT. Gdy spółka będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT UE zarówno w Polsce, jak i w Austrii, podstawa opodatkowania będzie wynosić 120 000 zł, 0% VAT. Gdy spółka nie będzie zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce lub Austrii, będzie zobowiązana do rozliczenia VAT w wysokości 22%.

W przypadku gdy ustaną okoliczności, które wyłączają wewnątrzwspólnotową dostawę przemieszczenie towarów własnych, uznaje się ją za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, np. gdy przewidywany okres użytkowania zostanie przedłużony lub towar zostanie sprzedany (ta druga sytuacja może mieć miejsce w przypadku leasingu, gdy przedmiot leasingu zostanie wykupiony). W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustania okoliczności, które powodują, że nie ma obowiązku rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy (użytkowanie nie dłużej niż 24 miesiące).

Przykład

Spółka ABC oddała w leasing maszynę firmie, która ma swoją siedzibę w Austrii i tam też maszyna będzie używana. Umowa leasingu została podpisana na 24 miesiące.

Maszyna została zakupiona za kwotę 120 000 zł + 26 400 VAT. W 24 miesiącu trwania umowy austriacki leasingobiorca wykupił maszynę. W dniu dokonania sprzedaży ustały okoliczności, które uprawniały do wyłączenia wewnątrzwspólnotowej dostawy. W tym miesiącu należy rozliczyć wewnątrzwspólnotowa dostawę, gdzie jako nabywca powinna być wskazana spółka ABC. Następnie powinna ona rozliczyć sprzedaż, której miejscem dostawy będzie Austria. Jeśli leasingobiorca jest podatnikiem VAT, rozliczy za spółkę należny VAT jako dostawę, dla której podatnikiem jest nabywca.

• art. 7 ust. 1 pkt 1, art. 13, art. 27 ust. 1, 3, 4 pkt 6, art. 29 ust. 1, 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK