| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu.

Podmiot wynajmujący samochód tankując paliwo, powinien pobierać faktury wystawione na Państwa spółkę, a następnie przekazać je spółce. Spółka odliczy z nich VAT, a później, fakturując usługę, uwzględni w jej cenie również wartość paliwa. Najemca z otrzymanej faktury dokumentującej usługę najmu odlicza odpowiednio albo 60% VAT, gdy przedmiotem najmu jest samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (i niespełniający warunków określonych w art. 86 ust. 4 ustawy), albo całą kwotę VAT na zasadach ogólnych.

Przykład

Pan Malinowski (podatnik czynny VAT) wynajął na jeden miesiąc od spółki samochód osobowy do działalności opodatkowanej VAT. Zgodnie z umową koszt paliwa zostanie wliczony w cenę usługi najmu. Pan Malinowski użytkując samochód, zużył paliwo za 600 zł, VAT 132 zł. Przekazał spółce wystawione na nią faktury dokumentujące nabycie paliwa (i otrzymał zwrot należności). Spółka odliczy z nich VAT, a do ceny usługi doliczy 600 zł kosztów za paliwo. Łączna wartość usługi to 1800 zł plus VAT 396 zł. Pan Malinowski odliczy od niej VAT w wysokości 60%, czyli 238 zł. Gdyby natomiast faktury za paliwo były wystawione na pana Malinowskiego, wartość usługi stanowiłaby 1200 zł plus VAT w kwocie 264 zł, a kwota odliczenia to 158 zł. Ponieważ pan Malinowski użytkował samochód osobowy, w tym przypadku nie miał prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa z posiadanych faktur dokumentujących jego nabycie.

Przedstawione stanowisko potwierdzają również organy skarbowe. Przykładowo Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z 22 grudnia 2006 r. nr 1471/NUR2/443-372/06/JP stwierdził m.in.: (...) „Zakaz odliczania podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. l pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT. Pojazdy te nie stanowią bowiem samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa kupowanego do samochodów służących do wynajmu na zasadach ogólnych”.

• art. 86 ust. 1-4, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »