| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu.

Podmiot wynajmujący samochód tankując paliwo, powinien pobierać faktury wystawione na Państwa spółkę, a następnie przekazać je spółce. Spółka odliczy z nich VAT, a później, fakturując usługę, uwzględni w jej cenie również wartość paliwa. Najemca z otrzymanej faktury dokumentującej usługę najmu odlicza odpowiednio albo 60% VAT, gdy przedmiotem najmu jest samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (i niespełniający warunków określonych w art. 86 ust. 4 ustawy), albo całą kwotę VAT na zasadach ogólnych.

Przykład

Pan Malinowski (podatnik czynny VAT) wynajął na jeden miesiąc od spółki samochód osobowy do działalności opodatkowanej VAT. Zgodnie z umową koszt paliwa zostanie wliczony w cenę usługi najmu. Pan Malinowski użytkując samochód, zużył paliwo za 600 zł, VAT 132 zł. Przekazał spółce wystawione na nią faktury dokumentujące nabycie paliwa (i otrzymał zwrot należności). Spółka odliczy z nich VAT, a do ceny usługi doliczy 600 zł kosztów za paliwo. Łączna wartość usługi to 1800 zł plus VAT 396 zł. Pan Malinowski odliczy od niej VAT w wysokości 60%, czyli 238 zł. Gdyby natomiast faktury za paliwo były wystawione na pana Malinowskiego, wartość usługi stanowiłaby 1200 zł plus VAT w kwocie 264 zł, a kwota odliczenia to 158 zł. Ponieważ pan Malinowski użytkował samochód osobowy, w tym przypadku nie miał prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa z posiadanych faktur dokumentujących jego nabycie.

Przedstawione stanowisko potwierdzają również organy skarbowe. Przykładowo Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z 22 grudnia 2006 r. nr 1471/NUR2/443-372/06/JP stwierdził m.in.: (...) „Zakaz odliczania podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. l pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT. Pojazdy te nie stanowią bowiem samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa kupowanego do samochodów służących do wynajmu na zasadach ogólnych”.

• art. 86 ust. 1-4, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »