zamknij okno Następny artykuł

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Podatki » VAT i akcyza » Podatki

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Ostatnia aktualizacja: 2008-01-23
Autor: Mariusz Darecki
Źródło: Biuletyn VAT nr 2 z dnia 2008-01-15

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu.


RADA

Jeżeli faktury za zakup paliwa od samochodów wynajmowanych przez Państwa spółkę są wystawione na nią, przysługuje Państwu prawo do odliczenia wykazanego w nich VAT. Na fakturze powinien być również wykazany numer rejestracyjny samochodu, do baku którego paliwo zostało wlane.

UZASADNIENIE

Czynność wynajmu samochodów w ramach prowadzonej działalności jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Zgodnie z podstawową zasadą odliczania VAT określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wprawdzie prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa podlega ograniczeniu w zależności od rodzaju samochodu, to jednak w omawianej sytuacji ograniczenie to nie będzie miało zastosowania, nawet jeśli przedmiotem wynajmu są samochody osobowe. W myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (i niespełniających warunków określonych w art. 86 ust. 4 ustawy). Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania m.in. w dwu przypadkach, a mianowicie gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

• odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lubStrona
1
2
3 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?