| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu.


RADA

Jeżeli faktury za zakup paliwa od samochodów wynajmowanych przez Państwa spółkę są wystawione na nią, przysługuje Państwu prawo do odliczenia wykazanego w nich VAT. Na fakturze powinien być również wykazany numer rejestracyjny samochodu, do baku którego paliwo zostało wlane.

39,90 zł500 pytań o VAT

UZASADNIENIE

Czynność wynajmu samochodów w ramach prowadzonej działalności jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Zgodnie z podstawową zasadą odliczania VAT określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wprawdzie prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa podlega ograniczeniu w zależności od rodzaju samochodu, to jednak w omawianej sytuacji ograniczenie to nie będzie miało zastosowania, nawet jeśli przedmiotem wynajmu są samochody osobowe. W myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (i niespełniających warunków określonych w art. 86 ust. 4 ustawy). Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania m.in. w dwu przypadkach, a mianowicie gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

• odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

• oddanie ich w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, pod warunkiem że są one przeznaczone przez podatnika na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Oczywiście nie chodzi tu o czas trwania poszczególnych umów najmu samochodu do użytkowania (np. na kilkudniowy okres) tylko czas przeznaczenia tych samochodów przez spółkę na cele wynajmu w ramach prowadzonej działalności.

Jeżeli Państwa spółka świadczy usługi najmu, to wszystkie wydatki związane z najmem uprawniają ją do odliczenia VAT, w tym również od zakupów paliwa do tych samochodów nabywanego przez klientów. Warunkiem odliczenia VAT jest posiadanie faktury za zakup paliwa wystawionej na Państwa spółkę (a nie na klienta). Na fakturze powinien być również podany numer rejestracyjny samochodu.

Jak wynika z pytania, zgodnie z umową koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu. Zatem Państwa spółka powinna stosować następujący sposób rozliczania VAT.

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem Infor.pl »